Szerdán délben megszüntették a rendkívüli védelmi fokozatot a Felső-Tisza mentén<br/>

Vágólapra másolva!
Szerdán 12 órától megszűnt a rendkívüli védekezési fokozat a Felső-Tiszán. Azokon a szakaszokon, ahol a töltések helyreállítása folyamatban van harmadfokú készültséget tartanak fenn. Az elmúlt napok esőzései miatt egymásra futó árhullámok áradást okoznak a folyón. Az áradás mértéke nem éri el a korábbi rekordokat. A Közép-Tisza tetőzése a hétvége felé várható. Az erős szél által keltett hullámok több helyen kikezdték a töltések vízoldali rézsűit. A helyreállítás folyamatos. Megszűnt a víz átfolyása ukrán területekre a Beregből.
Vágólapra másolva!

Az árvízi helyzet javulása következtében szerdán 12 órától megszűnt a rendkívüli védekezési fokozat a Felső-Tiszán, továbbá mellékfolyói torkolatainak összesen 205 kilométeres szakaszán. Az érintett szakaszokon a vízállásnak megfelelő védekezési
fokozatokat rendelnek el.

Azokon a szakaszokon, ahol a töltések elyreállítása folyamatban van - a Tisza jobb partja Tarpánál, illetve a Túr bal partja Sonkádnál -, ott a vízügyi szolgálat továbbra is III. fokú készültséget tart fenn.

A Tisza felső szakaszán az elmúlt napokban lehullott csapadék miatt a folyó középső részén kisebb áradás indult el, amelynek várható napi üteme Tiszaroffnál 1-2, Szolnoknál 3-5 centiméter. A tetőzés a Felső-Tiszán kialakuló és egymásra futó árhullámok együttes hatásának eredményeként az előrejelzésekkel ellentétben nem szerdán és csütörtökön, hanem néhány nappal később várható. Az értéke 850 centiméter körül lesz.

Szolnokon szerdán délelőtt a vízállás 821 centiméter volt. Az időjárási prognózis szerint az elkövetkező napokban folyamatos csapadékra kell számítani a Tisza középső szakaszán is, ez naponta minimum 5 mm eső lesz. A teljes közép-tiszai szakaszon, Tiszafüredtől Csongrádig harmadfokú az árvízvédelmi készültség, ami a két parton összesen 410 km védvonalat érint. A védekezésben közel ezer ember vesz részt.

Szolnok belterületén a cukorgyárnál a töltéskoronában egy köbméteres beszakadás keletkezett. Feltárása és helyreállítása megkezdődött, a munkát szerdán be is fejezik. Szolnokon a dohányfermentálónál is folyik a tavaly megépült védmű helyreállítása.

Tiszasüly és Kőtelek között egy 350 méteres szakaszon az erős szél által gerjesztett hullámok a vízoldali rézsűt megbontották, a védekezés azonnal megkezdődött. Tószegen a hullámverés elleni védekezés a végleges töltés 300 méterén folytatódik. A kiskörei tározónál az északnyugat-nyugati irányú, 35-50 kilométer/óra sebességű szél miatt több helyen szintén védekezni kell, a karbantartás és a meghibásodások javítása folyamatos.

Teljes mértékben megszűnt a vízátfolyás a beregi öblözetből az ukrán területre. Az átvágott utak és a Csaronda patak töltésének helyreállításával elzárták a víz útját a kárpátaljai magyar falvak irányába. Az ottani elöntött terület mentesítésére kedden 11 nagy teljesítményű szivattyút szállítottak át magyar területről, szerdán újabb kilenc szivattyú érkezik. A magyar fél intézkedéseit kedden levélben köszönte meg Viktor Baloga, a kárpátaljai megyei elnök.

Szerdán éjszaka Tiszabecsnél az első fokú készültségi szint alatt 8 centiméterrel tetőzött a folyó. A telt meder miatt valamennyi zsilipet le kellett zárni. A Beregben kismértékben csökkent, és az 50 négyzetkilométert nem haladja meg a vízzel elöntött területek nagysága. Jelenleg 112 szivattyúval emelik át a vizet a mélyebben fekvő területekről.

Az árvízvédelmi helyreállítást nehezíti a csapadékos időjárás. Az újabb árhullámok kialakulása miatt a korábban kiépített nyúlgátakat, a töltések homokzsákos bordás megtámasztását nem bontják el. Folyik a megrongálódott rézsűk, töltéskoronák rendbetétele is.

(MTI)

Ajánló:

Árvíz a Tiszán - az [origo] összeállítása Legalább 24 milliárd forintba kerül az árvíz utáni helyreállítás(2001. március 21.)