Megtelt a Hősök tere a szakszervezeti tüntetőkkel<br/>

Vágólapra másolva!
Szombat délelőtt a szakszervezeti szövetségek közös tüntetést tartottak Budapesten. Az egész országból összegyűlt több mint 15 ezer ember tiltakozott a munka törvénykönyvének módosítása és a kormány szociálpolitikája ellen. Fideszes politikusok aggodalmai ellenére anarchisták nem jelentek meg a tömegben.
Vágólapra másolva!

Bányászjelvényes buszok kanyarodtak épp a Hősök Terére, amikor Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének az elnöke már rendezte az embereket a Szépművészeti Múzeum közelében. A szakszervezeti elnök kék lufival, zászlóval és esernyővel a kezében kiáltotta: "Lassan szóródjatok szét, egy kar balra, egy kar jobbra!" Május elsejéket idézve a szakszervezetek tagjai külön vonultak a térre, saját transzparenseik alatt. Az ország távoli pontjairól is érkeztek tüntetők, külön buszaik a Dózsa György úton várakoztak. Sokaknál volt léggömb és tábla. Többek között ilyen feliratokat olvashattunk: "Cseléd jog helyett családjogot!", "Nektek ott fenn minden oké, a gond meg lenn a bányászoké!", "Egységbe fog, véd és vezet, hív a bányász szakszervezet!".



A tüntetést hat nagy szakszervezeti tömörülés szervezte, és két párt, az MSZP és a Munkáspárt is támogatta. Az alig egy órás demonstráció végén a tömeg kézfeltartással megszavazta a kormánynak és a parlamentnek szánt üzenetet. Ebben elsősorban a munka törvénykönyvében tervezett módosítások ellen tiltakoznak: a megfogalmazók elfogadhatatlannak tartják, hogy a munkaadók más településekre tehessék dolgozóik munkahelyét; a hétvégi, illetve a heti 40 óránál hosszabb munkaidő bevezetését; és a létszámleépítésre vonatkozó szabályok lazítását. Az állásfoglalás tiltakozik a munkahelyi helyettesítések kötelezővé tétele, és a rendszertelen időbeosztás lehetősége ellen is. Követeli, hogy az országgyűlési képviselők név szerint szavazzanak a tervezetről. Mint az egyik szónok ígérte, "az üzemekben és a gyárakban majd kiakasztják, ki hogyan szavazott".



A szónokok szakszervezeti vezetők voltak, többek között Gaskó István a LIGA elnöke, és Borsik János az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének vezetője. József Attila Mondd, mit érlel című verse után a tömeg meghallgathatta több külföldi szakszervezet támogató üzenetét, Szlovákiából, Ausztriából és a Vajdaságból személyesen is érkeztek szimpatizánsok. Nem szólalt fel, de a tömegben több ismert politikus is megjelent. Tüntetett többek között Nagy Sándor, az MSZP frakcióvezetője, aki korábban a legnagyobb szakszervezeti szövetség elnöke volt, és Kökény Mihály, a szintén szocialista korábbi egészségügyi miniszter is. Néhány Munkáspárt kitűzőn kívül pártemblémák viszont nem voltak a tömegben.



A szónokok cselédsorshoz, illetve jobbágysorshoz hasonlították a mai dolgozók helyzetét. A kormány tervei több felszólaló szerint is ellentétesek az Európai Unió szabályaival, ahol a munkásokat jobban védik a törvények. Szinte minden szónok sérelmezte, hogy a kormány nem tárgyal a szakmai érdekképviseletekkel. A leghatásosabb beszédet az egyetlen nem szakszervezeti szónok, Tamás Gáspár Miklós filozófus, korábbi SZDSZ politikus, a baloldali tüntetések állandó résztvevője mondta. "A Magyar Rádióban bűnözőknek nevezik az itt tüntetőket, és csak rendőrt kérdeztek meg a mai eseményről! Büszke vagyok, hogy közöttetek lehetek bűnöző!" - kiáltotta Tamás Gáspár, utalva arra, hogy több nyilatkozat jelent meg azzal kapcsolatban, hogy anarchista csoportok rendbontást követhetnek el a tüntetésen.

Korábban Simicskó István, nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő fideszes államtitkár figyelmeztetett az anarchistákkal kapcsolatos veszélyre. A délelőtti esőben azonban semmilyen rendbontás sem történt, anarchisták meg sem jelentek, jórészt középkorú, nyugodt emberrel volt tele a tér. Némi fújolást csak Tamás Gáspár beszéde hozott, egy-két duda, és kereplők izzították még a hangulatot. Az [origo] kérdésére a tüntetést biztosító rendőrök elmondták, nem is kaptak semmilyen különleges utasítást, nem készítették fel őket anarchisták megfékezésére.



A tüntetők közül a legtöbben a Vasas, bányász, és egészségügyi szakszervezetekhez tartoztak. Kérdésünkre, hogy mit sérelmez leginkább, egy tüntető így válaszolt: "egészségügyiek vagyunk, ez mindent megmagyaráz". Többen szidták általában a kormányt, de a nagy többség a munkaidő meghosszabbításán háborodott fel a legjobban. A törvénytervezet ugyanis engedélyezné a hétvégi munkaidő bevezetését is. A tüntetés végén a Szózat hangjaira több száz léggömböt engedtek el a tiltakozók.

A Parlament április végén zárja le a módosítás tárgyalását. Az MSZP és az SZDSZ már jelezte, mostani formájában elfogadhatatlannak tartja a kormány változatát.

Magyari Péter
Fotók: Barakonyi Szabolcs

Korábban:

(2001. március 24.)