Fellebbeznek az elutasított zámolyi romák<br/>

Vágólapra másolva!
Fellebbezést nyújtottak be csütörtökön a francia menekültügyi hivataltól (OFPRA) elutasító végzést kapott zámolyi roma család ügyében a párizsi igazságügy-minisztériumban működő fellebbezési bizottsághoz. A fellebbezést a Strasbourgban lévő zámolyi csoport támogatására alakult bizottság adta be.
Vágólapra másolva!

Georges Federmann strasbourgi pszichiáter, a bizottság elnöke elmondta: felülvizsgálatot kérő folyamodványukban azt igazolták hivatalos papírokkal, hogy a kérelmezők a zámolyiak által elszenvedett sérelmek idején a csoporthoz tartoztak, velük együtt laktak a zámolyiak számára biztosított átmeneti szálláson.

Az OFPRA március 20-i elutasító döntését azzal indokolta, hogy nem látta bizonyítottnak a szóban forgó család és a zámolyi csoport közötti kapcsolatot. Federmann doktor a fellebbezésben foglalt érvelés és a hozzácsatolt dokumentumok alapján kedvező válaszra számít a párizsi jogi fórumtól.

A továbbiakban beszámolt arról, hogy Lakatos Melinda, aki gyermekeivel együtt az év elején hazatért Magyarországra, majd ismét visszaköltözött Strasbourgba, egyelőre várja az OFPRA pozitív válaszát. A fiatalasszonyt és családját március közepén hallgatták meg a párizsi menekültügyi hivatalban, és úgy tájékozatták, hogy meg fogja kapni a menekülti státust. Erre utal, hogy Lakatos Melinda és férje, Góman András útlevelét az OFPRA bevonta, és helyette ideiglenes tartózkodásra és utazásra jogosító okmányokat kaptak. Az OFPRA végleges döntéséről egyelőre semmilyen értesítést nem kaptak, ez azonban feltehetően csak idő kérdése - mondta Federmann.

Ugyanez a véleménye a jelenlegi helyzetről Bombola Mihálynak, a zámolyiak önkéntes tolmácsának is, aki azt közölte, hogy bár hivatalos dokumentumot Lakatos Melinda és családja eddig nem kapott, a munkaügyi minisztériumhoz tartózó Bas-Rhin megyei szociális és egészségügyi hivatalban a pozitív elbírálásban részesültek listáján szerepel a család.

Jelenleg kilenc zámolyi és csóri roma család - 18 felnőtt és 22 gyermek - él Strasbourgban, ahova tavaly júliusban érkeztek Magyarországról. A csoportból eddig 5 felnőtt és öt gyermek kapott hivatalos értesítést arról, hogy a francia hatóságok menekültnek ismerték el őket. Két férfi azóta munkát vállalt Strasbourgban.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 20.)