Romano Prodi sürgeti a megegyezést a médiatörvény módosításáról <br/>

Vágólapra másolva!
Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön Budapesten arra kérte a magyar politikusokat, hogy állapodjanak meg a kétharmados parlamenti szavazatarányt igénylő médiatörvény-módosításról. Ez szükséges az audiovizuális fejezet ideiglenes lezárásához az uniós csatlakozási tárgyalásokon.
Vágólapra másolva!

A brüsszeli bizottság vezetője, aki kétnapos hivatalos látogatáson tartózkodik Magyarországon, találkozott az Országgyűlés kibővített európai integrációs bizottságának tagjaival. Romano Prodi
kíséretében volt Günter Verheugen, az EU bővítési biztosa.

A találkozót követően Szájer József, az európai integrációs bizottság fideszes elnöke elmondta: a Fidesz és az MSZP jelen lévő képviselői egyaránt jelezték, hogy lépéseket tesznek a médiatörvény módosításához szükséges kompromisszum megszületése érdekében. Romano Prodi közölte: az Európai Bizottság szükségesnek tartja, hogy a kijelölt menetrendnek megfelelően, vagyis még ebben a félévben ideiglenesen lezárják az audiovizuális fejezetet a csatlakozási tárgyalásokon. "Ez nemcsak egy fejezet a sok közül, hanem a média ügyét érintő fontos kérdés" - mondta Romano Prodi.

Szájer József elmondta: kedvező jel, hogy a legutóbbi főtárgyalói fordulókon több olyan fejezetet sikerült ideiglenesen lezárni, amelyben Magyarország átmeneti mentesség iránti igényt jelzett.

A magyar fél a találkozón felvetette az európai parlamenti képviselet kérdését, Magyarország és Csehország számára ugyanis az EU nizzai szerződése a taggá válás után kettővel kevesebb - 22 helyett 20 - európai parlamenti képviselői helyet irányzott elő, mint amennyi lakosságaránya alapján megilletné. Romano Prodi elmondta: ebben az ügyben nincs szavazata a bizottságnak, ám ők is aránytalannak tartják ezt, és lépéseket tesznek a jelenlegi helyzet megváltoztatása érdekében. Közölte: a későbbiek folyamán van lehetőség a döntés módosítására.

A romakérdés kapcsán Romano Prodi kifejtette: a téma több tagjelölt országban is problémát jelent, ezért Brüsszelben élénk figyelemmel kísérik a roma kisebbségnek biztosított jogokat.

A szarvasmarhák szivacsos agyvelőgyulladásával kapcsolatos EU-intézkedésről a magyar bizottsági képviselők elmondták: nem tartják elfogadhatónak azt az uniós besorolást, amely - annak ellenére, hogy a betegség Magyarországon nem jelent meg - korlátozásokat alkalmaz a magyar szarvasmarhaszektorral szemben. Romano Prodi jelezte: csodálkozik a magyar állásponton, és az intézkedést nem tartja diszkriminatívnak, hiszen azt uniós tagországokra is kiterjesztették. Szájer József megjegyezte: Magyarországot schengeni határ választja el az uniótól, így az elbírálás nyilvánvalóan nem ugyanaz, mint a tagországok esetében.

(MTI)