Vágólapra másolva!
Az állatok és az állatkertek sorsa bizonytalanná vált a múlt héten életbe lépett rendelet miatt, mely az állatkertek működését szabályozza. A Fővárosi Állat- és Növénykert igazgatója szerint a rendelet diszkriminatív, betarthatatlan és tudománytalan. A Környezetvédelmi Minisztérium illetékese szerint viszont a rendelet megfelel az európai állatkertek szabályainak, és elvárható, hogy az állatkertek eleget tegyenek neki.
Vágólapra másolva!

Néhány példa az új rendelet szerinti állattartó helyek kötelező méretezésére: Oroszlán és tigris esetében, egy vagy két állat számára: 100 négyzetméteres külső kifutó, és 25 négyzetméteres belső férőhely. Elefántféléknek, egy vagy két állat számára: 500 négyzetméteres külső kifutó, és 60 négyzetméteres belső férőhely. Zsiráfoknak, 1-6 állat részére: 500 négyzetméteres külső kifutó, és 150 négyzetméteres belső férőhely. Egy vagy két barnamedvének: 150 négyzetméteres külső kifutó, és 12 négyzetméteres belső férőhely. Egy vagy két rókának illetve sakálnak: 20 négyzetméteres külső kifutó.

A veszélyes állatok tartásáról már korábban született egy rendelet, melynek a kétéves türelmi ideje 2001. augusztusában jár le. Ennek kapcsán már - többek között a veszprémi állatkerben - felmerült, hogy nem tudnak megfelelni a jogszabályi előírásnak, ezért több medve elaltatására kényszerülnek.

A Magyar Állatkertek Szövetsége szerint a március végén életbe lépett rendeletet nem támasztják alá tudományos szakvélemények, a jogszabály értelmetlen, betarthatatlan bürokráciát igényel, és számos ellentmondást tartalmaz. A szövetség szerint az európai elvárásokat messze meghaladó jogszabályban előírtak határidőre való teljesítéséhez nem állnak rendelkezésre pénzügyi források. Ezért a szövetség kéri az alkotó minisztereket, hogy teremtsék meg a betartáshoz szükséges anyagi alapokat, végezzék el a jogszabály életszerű módosításait és a kijavított rendeletet terjesszék ki valamennyi vadállatot tartó hazai természetes és jogi személyre.

Persányi Miklós, a Fővárosi Állat- és Növénykert igazgatója az [origo]-val közölte: a világ összes állatkertjét be lehetne zárni, ha a most életbe lépett magyar rendeletnek kellene megfelelniük. Persányi szerint a rendelet mögött nem áll tudományos vélemény, az érdemi kidolgozásba nem vonták be a szakembereket a minisztériumok. A rendelet másik nagy hibája, hogy diszkriminatív: kizárólag az állatkertekre vonatkozik, tehát a szigorú szabályok nem érvényesek például a cirkuszokra, a vándor-állatbemutatókra, és a magánemberekre - mondta a Fővárosi Állat- és Növénykert igazgatója. Így a cirkuszok, kiállítások továbbra is szállíthatnák az állatokat a szűk, zsúfolt kamionokban, mivel rájuk nem vonatkozik a rendelet. A rendelet hiányossága Persányi szerint az is, hogy az állatkerteknek a szükséges változtatások végrehajtásához nem nyújt anyagi segítséget.

Az állatkertekre vonatkozó rendeletet négy minisztérium közösen dolgozta ki: a Környezetvédelmi Minisztérium, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Belügyminisztérium.

Részlet a 3/2001. II. 23.) KöM-FVM-NKÖM-BM együttes rendeletéből: az állatkert minden év március 1-ig köteles, az előző évről jelentést, és a következő évről tervet készíteni, s azt megküldeni az engedélyező hatóságnak, amelynek többek között tartalmaznia kell a teljes állományt faji bontásban, az elhullást, annak okait, a szaporulatot és az új beszerzéseket, valamint a jelentés megtételekor meglévő teljes állatállományt.

A Környezetvédelmi Minisztérium szakembere, Czirák Zoltán véleménye szinte semmiben nem egyezik Persányi Miklóséval. Czirák szerint a rendelet megfelel az Európai Unióban alkalmazott gyakorlatnak. Czirák Zoltán az [origo]-nak elmondta: azért van szükség erre a szigorú szabályozásra, mert így jól tudják majd követni az állatok sorsát, világosan kiderül, hogy egyes fajtákból hány pusztul el, és ezáltal megállapíthatják, hogy melyik fajta nem alkalmas arra, hogy állatkertben tartsák. A Környezetvédelmi Minisztérium szakembere szerint néhány állattól meg kell válniuk az állatkerteknek, és vannak olyan állatkertek, melyek be tudják fogadni őket. Czirák elmondta, hogy meg kellene szűnnie annak a gyakorlatnak, hogy behozatali kérelmek készülnek olyan fajokra, melyekből a már meglévőket is alig tudják megfelelően elhelyezni az állatkertek. A Fővárosi Állat- és Növénykert igazgatójának ellentmondva, Czirák Zoltán azt állítja, hogy a rendeletet többször is egyeztették az állatkertekkel, sőt a rendelet egyik részét a nyíregyházi állatkert javaslatára készítették el.

Czirák Zoltán azt is közölte: a cirkuszokra, és vándor-állatbemutatókra vonatkozóan külön rendelet készül, mely fél éven belül elkészül.

[origo]

Ajánló: