Felfüggesztett börtönt kaptak a kényszervallató rendőrök<br/>

Vágólapra másolva!
A Budakörnyéki Bíróság kedden kényszervallatás és aljas indokból elkövetett könnyű testi sértés miatt két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte az aszódi rendőrőrs parancsnokát és három társát. Az elítélt parancsnok és társai idén februárban részt vettek azon a bagi cigánytelepen történt akcióban is, amelynek következtében tizenhárom ember - köztük nők és gyerekek - szenvedtek sérüléseket. Az ítélet a bagi akcióban is bántalmazott Vidák László 1999-ben történt kényszervallatása kapcsán született.
Vágólapra másolva!

Első fokon két év - négy év próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre ítélte a kényszervallatásban, valamint aljas indokból elkövetett könnyű testi sértésben bűnös aszódi rendőrkapitányt és három társát a Budakörnyéki Bíróság. Az ügy sértettje, Vidák László vallomásában elmondta: 1999 október elsején az aszódi rendőrőrsön brutális módon, a bilincse szíját a nyaka köré tekerve, azzal egy székhez kötve bántalmazták. A fejére nejlonzacskót húztak, fejét, hátát és a lábát bottal, műanyag csővel ütlegelve akartak kicsikarni belőle beismerő vallomást egy lopási ügyben.

A rendőrök mindvégig tagadták bűnösségüket, védőjük a döntés kihirdetése után bejelentette: fellebbez az ítélet ellen.

Vidák februárban a Bag község cigánytelepén történt rendőrségi akciónak is szenvedő alanya volt, az egyenruhások fellépése után négy napig az Országos Baleseti Intézetben ápolták.

Az egy hónappal ezelőtti rajtaütés során egy éppen halottját virrasztó roma társaságra rontott rá rasszista kijelentéseket kiáltozva huszonnyolc egyenruhás. Az intézkedés következtében tucatnyian sérültek meg, köztük nők és gyerekek. A Pest Megyei Ügyészségi Nyomozó Hivatal vizsgálatot indított a razzia körülményeinek kivizsgálására.

Papp György, a Gödöllői Rendőrkapitányság vezetője korábban elismerte, hogy a februári intézkedésben is részt vettek a most elítélt rendőrök. Papp akkor úgy nyilatkozott, hogy nem tart a bűnismétlődés veszélyétől, annak ellenére, hogy tudta, folyamatban volt az aszódi őrs egyes tagjai ellen a kényszervallatási eljárás. A bírósági ítéletre a kapitányságvezető nem kívánt reagálni a hivatalos értesítésig. Arra a kérdésre sem tudott válaszolni, miszerint állományban maradhatnak-e továbbra is a rendőrök: "A döntéshez előbb át kell tanulmányoznom a rendőrségi törvény idevágó passzusait" - mondta. Hozzátette: jelenlegi beosztásukban biztosan nem maradhatnak, és nem is akarnak maradni az első fokon elítélt rendőrök.

(Roma Sajtóközpont)