Egyetemi kísérletek kóbor kutyákon<br/>

Vágólapra másolva!
A Népszabadság információi szerint legalább az EU-csatlakozás időpontjáig hazánk várhatóan átmeneti mentességet kér a kóbor macskák és kutyák állat- és humán-egészségügyi, illetve felsőoktatási célú állatkísérletek felhasználását tiltó EU-rendelet teljesítése alól. Az orvosegyetemeken évente több mint ezer elkóborolt kutya szolgál kísérleti célokra.
Vágólapra másolva!

Az állatvédők tiltakozása ellenére valószínű, hogy a magyar kormány átmeneti mentességet kér a kóbor kutyák és macskák humán-, illetve állat-egészségügyi célú felhasználását tiltó EU-direktíva teljesítése alól.

Hanzséros Ferenc országos állatvédelmi főfelügyelő szerint a magyar állatvédelmi törvény megfelelően védi az állatok jogait. Kísérletezni kizárólag erre a célra tenyésztett példányokkal szabad, de kozmetikai, dohányipari, vagy éppen haditechnikai kutatásokra egyáltalán nem alkalmazhatók állatok. Háziasított, de elkóborolt állatokkal sem szabad kísérletezni, illetve csak abban az esetben, ha - ahogy a főfelügyelő állítja - ezeket állat- és humán-egészségügyi, illetve felsőoktatási célú állatkísérletekre használják. Az állatvédők éppen ez utóbbi meglehetősen kétértelmű kibúvó miatt tiltakoznak, hiszen a humán- és állat-egészségügyi cél olyan tág meghatározást jelent, hogy abba elvileg nagyon sokféle kísérletezés belefér.

A lap megtudta, egy évben több mint ezer kóbor kutya kerül az orvosegyetemi tanszékekre. Ezeket az állatokat gyepmesteri telepekről vásárolják meg. (A kóbor kutya ára ezer forint körül van, a kísérleti célra tenyésztett példányok 80-100 ezerbe kerülnek.) A telepekről a jelenlegi rendszer szerint két hét karantén és szigorú orvosi ellenőrzés után kerülhet kutya a tanszékekre. Hanzséros e gyakorlat védelmében elmondta, új gazdák hiányában a telepeken évente amúgy is 15 ezer kutyát altatnak el, s az állatvédelmi főfelügyelő szerint egyébként a kísérleti példányokra is ez a sors vár. Nagy Sándor, az állatkísérleti tudományos etikai tanács elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az elkóborolt egyedekkel való kísérletezés az egyetemek számára költségkímélő megoldás.

A Népszabadság megtudta, a 2,5-3 milliós hazai kutyaállományból évente mintegy százezer egyed kóborol el, ebből 65 ezret a vadászok lőnek le. A gyepmesteri telepekre begyűjtött 15 ezer kóbor eb kevesebb mint tíz százaléka kerül az egyetemekre.

Hivatalos álláspont szerint az átmeneti mentességet a hazai egészségügy és felsőoktatás anyagi helyzetére tekintettel kérné hazánk. Az érintett kutatók szerint a kísérleti állatok árának nagyságrendekkel való megemelkedése miatt visszaesnének a kutatások.

(OS)

Ajánló:

Korábban:

(2000. július 28.)