Engedély nélkül égetik el Budapest szemetét <br/>

Vágólapra másolva!
Kivizsgáltatná, hogy jogszerűen működik-e a rákospalotai hulladékhasznosító, és ha szükséges, a bezárását kezdeményezi Újpest polgármestere. Bár az égető jelenleg érvényes környezetvédelmi engedély nélkül üzemel, a hatóságok szerint nincs ok bezáratására. A Magyar Hírlap úgy tudja: az év végéig eldől, melyik cég nyeri a hulladékhasznosító régóta tervezett füstgázmosójának beépítésére kiírt tendert.
Vágólapra másolva!

Érvényes környezetvédelmi engedély nélkül, a környék lakosságát veszélyeztetve üzemel a Rákospalotai Hulladékhasznosító-mű - állítja Derce Tamás. Újpest polgármestere szerint a különféle káros anyagokat a levegőbe bocsátó, a talajvizet is elszennyező létesítménynek a jelenlegi feltételek között nem lenne szabad tovább működnie. Derce azt is kifogásolja, hiába született évekkel ezelőtt döntés egy füstgáztisztító beépítéséről, nem történt előrelépés az ügyben. A környezetvédelmi hatóságok húzzák az időt, egymásnak ellentmondó határozatokat hoznak - mondta Derce Tamás. A polgármester ezért a napokban levélben fordult a környezetvédelmi miniszterhez. Arra kérte Turi-Kovács Bélát, vizsgálja ki, jogszerűen működik-e az égető, s amennyiben nem, intézkedjen annak bezáratásáról.

Tény, hogy jelen pillanatban nem rendelkezik érvényes környezetvédelmi engedéllyel a rákospalotai üzem - erősítette meg Derce egyik kifogását Ughy Katalin, a Környezetvédelmi Főfelügyelőség vezetője. Ennek oka, hogy a főfelügyelőség - a szelektív gyűjtés és egy vízügyi állásfoglalás hiányosságaira hivatkozva - másodfokon új engedélyezési eljárásra utasította az elsőfokú hatóságot.

A hulladékhasznosító környezeti hatásairól ellentmondóak a szakmai vélemények. Míg a létesítmény kéményében a környezetvédelmi hatóság folyamatosan határértékeket meghaladó mennyiségű sósavat és nehézfémeket regisztrál, az üzemtől távolabb mérő ÁNTSZ vizsgálatai - minden bizonnyal a felhígulásnak köszönhetően - nem mutatnak kedvezőtlen értékeket. Tavaly a parlament környezetvédelmi bizottságának rákospalotai kihelyezett ülésén elhangzott: az égetőmű túllépi a hazai és az uniós füstgáz-kibocsátási határértékeket, időnként a kéményben jelentős dioxintöbbletet is mérnek.

Az üzem bezárása nehéz helyzetbe hozná a fővárost: itt ártalmatlanítják ugyanis Budapest kommunális szemetének közel 60 százalékát. Vajda Pál főpolgármester-helyettes többször megerősítette: Budapest vezetése tisztában van az égető sanyarú állapotával, ezért szorgalmazzák évek óta - ezt egyébként a környezetvédelmi felügyelőség is előírta - a füstgázmosó beépítését. Ehhez a Horn-kabinet időszakában elhatározott beruházáshoz azonban kormányzati forrásokra is szükség van.

Kónya Károly, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója cáfolta, hogy jogszerűtlenül üzemel az égető. Bizonyos korlátozásokkal ugyan, de működhet, hangsúlyozta. A lap információi szerint nemsokára megkezdődhet a régóta halogatott füstgázmosó beépítése. Mint Bánhídy Jánostól, a hulladékhasznosító főmérnökétől megtudtuk, még ebben a hónapban kiírják a beruházás megvalósítására a nemzetközi versenyt. A győztessel idén szerződést kívánnak kötni, így jövőre megkezdődhet a kivitelezés is.

Moratórium Dorogon

Május 14-éig, az újabb ellenőrző vizsgálatok befejezéséig nem égetnek Dorogon garéi anyagokat - jelentette be Turi-Kovács Béla környezetvédelmi miniszter. Az eddigi mérések a tárca szerint igazolják, hogy a dorogi létesítmény alkalmas a garéi hulladék - megfelelő hígítással történő - megsemmisítésére. A parlament környezetvédelmi bizottsága elnökének kérésére, s a lakosság megnyugtatására azonban ismét ellenőrzik az égető dioxin-kibocsátását.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2001. május 7.)