Oroszország ellenszolgáltatást nyújt az elhurcoltaknak? <br/>

Vágólapra másolva!
Menczer Gusztáv, a Központi Kárrendezési Iroda mellett működő társadalmi kollégium vezetője nemrégiben ismét Moszkvában tárgyalt, ahol az egykor szovjet munkatáborokba hurcolt magyarokkal kapcsolatos iratok kutatása, a jogi rehabilitáció és a még élő érintettek kárpótlása ügyében ért el eredményeket.
Vágólapra másolva!

Háromszázezer magyar fogoly tűnt el a szovjet haláltáborokban a második világháború alatt és után. A korabeli adatok szerint ötszáznegyvenötezer volt magyar fogoly tért vissza Magyarországra, vagyis csaknem kilencszázezer magyart hurcoltak el a szovjetek. Az 1941-es népszámlálás adatai szerint az ország lakossága 9 millió 316 ezer volt.

A Magyar Nemzet február 21-i számában a gulág koncentrációs táborainak természetrajzát elemezte. Nagyon sok volt magyar gulágos reagált az írásra, ezért a lap március 17-i számában ismét foglalkozott a témával. Az ő segítségükkel először tárták fel a sajtóban, hogy a fogolytáborokba vezető út első állomása Temesvár volt, ahol az összezsúfolt barakkokban flekktífusz tombolt, több mint harmincezer magyar pusztult el. Hasonló esetek más gyűjtőtáborokban is előfordultak.

Menczer Gusztáv tíz éve foglalkozik megszállottan, de tudományosan a Magyarországról Szovjetunióba elhurcoltak és hadifogságba estek névsorának pontos regisztrálásával, az eltűntek felkutatásával, a rehabilitációval, és amennyiben a törvény engedi, az érintettek kárpótlásával. Az elmúlt hetekben a Külügyminisztérium közreműködésével ismét Moszkvában járt, ahol találkozott azoknak a szervezeteknek, ügyészségeknek a képviselőivel, akik a magyarok iratait őrzik. Az orosz katonai főügyészség egy 1991-ben hozott törvény alapján létrehozott egy főosztályt, ahol a szovjet és külföldi elítéltek ügyével foglalkoznak. A Szorakész (Szovjetunióban Volt Magyar Rabok és Kényszermunkások Szervezete) elnöke elmondta, hogy a törvény hatálya 1917. november 7-étől érvényes, vagyis akit ettől a naptól politikailag elítéltek, annak az ügyét felül kell vizsgálni. Ez még ma is több millió embert érint.

(OS)

Ajánló: