Medgyessy Péter mindig csak főnöknek jön<br/>

Vágólapra másolva!
Medgyessy Péter az MSZP egyetlen miniszterelnökjelöltje. Riválisa, Kovács László pártelnök szerda délelőtt bejelentette, hogy visszalép a versengéstől. Medgyessy az [origo]-nak elmondta: nem csak párttagokat hívna meg kormányába. Medgyessy sosem volt igazi pártpolitikus, mégis a rendszerváltás előtt és a Horn kormány idején is befolyásos ember volt. Pénzügyi szakemberként évtizedekig dolgozott a rendszerváltás előtt a Pénzügyminisztériumban, a nyolcvanas évek végén volt pénzügyminiszter és miniszterelnök-helyettes, 1996-98-ban újra a pénzügyi tárcát vezette. A miniszterelnök-jelölt nem tagja az MSZP-nek.
Vágólapra másolva!

Kovács László (középen) bejelenti visszalépését

Medgyessy Péter a bejelentéssel kapcsolatban az [origo]-nak azt mondta, ő is csak ma reggel tudta meg, hogy egyetlen jelölt maradt. "Ma 9-kor hívott fel Kovács László, hogy elmondja, miről fog szólni a mai sajtótájékoztatója. A bejelentés nem ért teljesen váratlanul, nem dobtam magam hanyatt tőle, de a mai időpontra nem számítottam." - mondta Medgyessy az [origo]-nak.

Medgyessy nőket és pártonkívülieket is meghívna a kormányba

Medgyessy kérdésünkre elmondta, választási programja középpontjában a rendszerváltás okozta problémák orvoslása áll majd. A rendszerváltás veszteseinek, a nagycsaládosoknak, a nyugdíjasoknak és a közalkalmazottaknak problémáira ígér majd válaszokat a kampányban. A politikus hozzátette: ha megnyeri az MSZP a választásokat, kormányába több nőt tenne meg miniszternek, és generációs konszenzust keresve, fiatalokra, középkorúakra és tapasztalt idősekre is számítana. Miniszternek nem csak pártpolitikusokat kérne fel, hanem MSZP-n kívüli szakértőket is. Medgyessy konkrét személyeket nem kívánt megnevezni lehetséges kormányából.

Medgyessy szerdai sajtótájékoztatóján azt mondta, az MSZP természetes szövetsége az SZDSZ lehet, ezért a pártnak párbeszédet kell kezdeményeznie korábbi koalíciós partnerével. Mindazonáltal - emelte ki - az MSZP egyedül szeretné megnyerni a
választásokat. Kizárt minden fajta együttműködést a MIÉP-pel és a Munkáspárttal, mert ezeket szélsőségesnek tartja.

Több évizedes miniszteri hivatalnokság után került közel a hatalomhoz

Medgyessy maradt az egyetlen jelölt

Medgyessy egyetemi tanulmányai befejezésétől, 1966-tól 1987-ig a Pénzügyminisztériumban dolgozott. Végigjárta a hivatali ranglétra szinte összes fokát: volt munkatárs, osztályvezető, főosztályvezető, miniszter-helyettes és miniszter is. A minisztériumban egy egyetemi professzora helyezte el, miután 1965-ben belépett az MSZMP-be. Egy 1999-ben, a Beszélőnek adott nyilatkozatában azt mondta, azért lépett be az állampártba, mert más módon nem tudott volna érvényesülni, és úgy vélte, belülről lehet a leghatékonyabban reformokat véghezvinni. 1986-1987 között volt először pénzügyminiszter. Ekkor komoly szerepe volt a magyar adórendszer kitalálásában. Egyik legvitatottabb döntése a reformközgazdászokat tömörítő Pénzügykutató Intézet feloszlatása volt. Ezt saját állítása szerint felső politikai nyomásra tette, és azt remélte, hogy a szakembereket átvéve a minisztérium egy kutatócsoportjába, sikerül egyszerre megtartania és feloszlatnia a konzervatív balosoknak szemet szúró társaságot. Utólag az intézet feloszlatásáról azt mondta: "hülyeséget csináltam".

1987-ben tovább haladt a karrierje, miniszterelnök-helyettessé nevezték ki. 1987 és 1990 között Grósz Károly, majd Németh Miklós helyetteseként dolgozott, és az állampárt utolsó éveiben a gazdasági programok előkészítéséért is felelős volt. Miniszterelnök-helyettesként tagja lett az MSZMP vezető szervezetének, a Központi Bizottságnak is. Ekkori tevékenysége miatt a rendszerváltás után az ügynöktörvény hatálya alá esett, miniszterelnök-helyettesként ugyanis hozzáférhetett a Belügyminisztérium titkos jelentéseihez. Amikor ez kiderült, azt nyilatkozta, hogy sohasem használta fel ezeket az információkat. Németh Miklós miniszterelnöksége alatt 1989-ben majdnem lemondott tisztségéről, gazdasági okok miatt elhamarkodottnak ítélte ugyanis a világútlevél bevezetését. Végül Németh meggyőzte, maradjon az első szabad választásokig.

Medgyessy, mint az MSZMP egyik vezető tagja részt vett az állampárt utolsó, önfeloszlató kongresszusán. A párt MSZP-vé alakításába viszont nem szólt bele, melegítőben és tornacipőben a karzaton ülte végig a kongresszust. A kongresszus után nem lépett be az utódpárt MSZP-be, és azóta sem tagja egyetlen pártnak sem. Akkor azzal indokolta kimaradását a HVG-nek, hogy megvárja, amíg az MSZP "karakterisztikusan elhatárolódik a múlttól". Ekkoriban javasolta, hogy egy párton kívüliekből álló szakértő kormány vezesse az országot. Ennek ellenére szeretett az akkor működő Németh kormányban dolgozni, egy nyilatkozata szerint az a kormány volt a legjobb Magyarországon az elmúlt 50 évben.

A rendszerváltás után eltűnt a napi politikából

Az első választások után Medgyessy visszavonult a napi politizálástól, még képviselő-jelöltséget sem vállalt 1990-ben. Helyette elment elnök-vezérigazgatónak a Magyar Paribas Bank Rt.-hez. A Paribas akkoriban elsősorban pénzügyi tanácsadással foglalkozott, külföldi cégek számára.

1994-ben sem indult a választásokon, de az MSZP győzelme után azonnal megkereste őt Horn Gyula. Horn akkor az ipari miniszteri posztot ajánlotta fel neki, amit Medgyessy el is fogadott. Néhány héttel később azonban a rádióból értesült arról, hogy helyette Pál László kapta a tárca irányítását. Horn elképzelésével szemben az MSZP frakció tagjai ugyanis olyan embernek szánták a posztot, aki az ellenzéki időkben is aktívan politizált a pártban. Medgyessy akkor megsértődött az MSZP-re és Hornra, mert nem is értesítették döntésük megváltoztatásáról. Nem sokkal később azonban Horn kiengesztelte: felajánlotta neki, hogy válasszon: párizsi nagykövet, ÁPV Rt. elnök, vagy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) elnök-vezérigazgatója akar lenni. Medgyessy az utóbbit választotta.

MFB elnökként az egyébként is privatizáció párti Medgyessy a bank állami függését akarta lazítani. Tervei között szerepelt, hogy szétválassza a bank fejlesztési és befektetési tevékenységét: előbbit megtartotta volna állami kézben, utóbbit viszont magánkézbe akarta adni. Ebből az elképzelésből azonban semmi sem lett, mert tervei megvalósítása előtt, 1996-ban elment inkább pénzügyminiszternek.

Újra a Pénzügyminisztérium élén

Horn Medgyessyvel jött ki a legjobban

Párton kívül is fontos maradt az MSZP-nek

1998-ban úgy döntött, visszavonul a politikától. Horn Gyula meglepetésére ismét nem vállalt képviselő-jelöltséget, pedig az MSZP az országos lista első öt helyének valamelyikét ajánlotta neki úgy, hogy nem is tagja a pártnak. Ismét bankvezetőnek ment inkább, 1998 óta napjainkig az Inter-Európa Bank Rt. vezetője. Kapcsolata az MSZP-vel azonban nem szűnt meg. Tavaly felmerült a neve az MSZP lehetséges köztársasági jelöltjeként, de végül a szocialisták nem indítottak jelöltet a posztra. Medgyessy jelenleg is az MSZP gazdasági kabinetjének vezetője, és ezt a posztját miniszterelnök-jelöltként is meg kívánja tartani.

Miniszterelnök-jelöltsége először egy vele készült Népszava interjúban merült fel a nyilvánosság előtt. Akkor azt nyilatkozta, megfelelő felkérés esetén elvállalná a jelöltséget. Sokáig három lehetséges miniszterelnök jelöltje volt a pártnak: Németh Miklós, Kovács László és Medgyessy Péter. Előbb Németh, majd szerdán Kovács vonult vissza a jelöltségtől. Az MSZP várhatóan teljesíti Medgyessy jelöltségi feltételeit: megváltoztatva a párt alapszabályát a tervek szerint párton kívülisége ellenére megválasztják a választási bizottság elnökévé. Medgyessy az első miniszterelnök-jelölt a rendszerváltás óta, aki nem tagja az őt jelölő pártnak.

Magyari Péter

Ajánló: