Vágólapra másolva!
Meghamisították a Torgyán József kizárásáról szóló jegyzőkönyvet - állította egy névtelen informátor, ám ezt Szentgyörgyvölgyi Péter határozottan cáfolta. A kisgazdapárt frakcióvezetője kijelentette: a jegyzőkönyv valós tényeket tartalmaz. Torgyán nem perelheti sem az Országgyűlést, sem a kisgazdafrakciót, állítja Salamon László, az ügyrendi bizottság fideszes elnöke.
Vágólapra másolva!

Meghamisították a Torgyán József kizárásáról szóló május 7-én készült jegyzőkönyvet, állította egy magát megnevezni nem kívánó kisgazda honatya. A fegyelmi biztos nevét is utólag írták be, és semmi sem úgy történt, ahogy azt a jegyzőkönyv tartalmazza, hangsúlyozta a képviselő. Ezt megerősítette Hegedűs Mihály (FKGP) képviselő, aki elmondta: a fegyelmi eljárásnál valóban nem volt fegyelmi biztos. Orosházi György előterjesztette bizalmatlansági indítványát, mire a frakcióvezető kijelentette, először fejezzék be a munkaértekezletet, utána mindenki elmondhatja véleményét az ügyről. Hegedűs emlékezete szerint arról nem szavaztak, hogy átalakuljon a munkaértekezlet frakcióközgyűléssé. Hegedűs kijelentette: a jegyzőkönyvet nem látta, nem tudja, mi szerepel benne.

Szentgyörgyvölgyi Péter cáfolta, hogy meghamisították volna a jegyzőkönyvet. Mint mondta, Orosházi György, a bizalmatlansági indítvány előterjesztője volt a fegyelmi biztos. Az igaz, hogy nem szerepelt napirendi pontok között a fegyelmi, mert a munkaértekezleten napirendi pontok sem voltak. Ám Hegedűsnek csal a memóriája, vagy nem figyelt - fűzte hozzá. Hiába szólította föl a kormányfőt többször Torgyán József, hogy tartsa be a koalíciós szerződést, Orbán Viktor nem mentette fel Boros Imre PHARE-, illetve Turi-Kovács Béla környezetvédelmi minisztert sem, sőt nem vonta vissza a kormányfő Kávássy Sándor környezetvédelmi politikai államtitkár menesztését. Ellenkezőleg, kinevezték utódját, Boda Ilonát, akit a koalíciós szerződés ellenére, nem Torgyán József javasolt. Ezzel egyébként két parlamenti bizottságba is új tagot jelölhet a frakció.

A kisgazdapártelnök pedig folyamatosan nyilatkozik: a Fidesz megszegi a koalíciós szerződést, őt becsapják. Ezzel - s a Maczó Ágnes által ígért profi politizálással - talán sikerül a parlamenti küszöb fölé vinnie az FKGP-t. Legutóbb Réti Miklós, az FKGP Pest megyei elnöke ragadtatta írásra magát, a kormányfőnek írt levélben megemlítette, hogy szerinte felül kell vizsgálni a koalíciós szerződést, amelyet Orbán Viktor következetesen nem tart be. Mi több, ezt a szerdai FKGP - elnökségi ülésen is felveti, annak ellenére, hogy a párt elnöke többször hangsúlyozta, semmiképpen nem rúgja föl a Fidesszel kötött megállapodást.

Torgyán nem adja fel, bírósági perrel fenyegetőzik. Ezt a frakcióból való kizárást követően sajtótájékoztatón nyilatkozta, mondván "intellektuális okirathamisítás" történt. Salamon László, az ügyrendi bizottság fideszes elnöke kijelentette, nem tud olyan lehetőségről, hogy valaki az Országgyűlést, annak elnökét, vagy éppen egy parlamenti frakciót (utóbbi nem minősül jogi személynek) bepereljen. A függetlenné vált Torgyán mindenképpen képviselőcsoportot szeretne. Felvetődött, hogy saját embereivel új frakciót alapítana. Salamon határozottan kijelentette: egy pártnak csak egy frakciója lehet. Ez jelen esetben, az 1998-ban bejelentett Szentgyörgyvölgyi vezette csoport. Ha Torgyán új képviselőcsoportot akar, akkor ahhoz új pártot kell alapítania. Persze az is elképzelhető, hogy a kisgazdák elnöke embereivel kizáratja Bánk Attilát és társait, de Salamon nem kívánt ilyen fejtegetésekbe bonyolódni. Mint ahogy azt sem kommentálta, elképzelhető-e, hogy Csúcs Lászlót és követőit a képviselőcsoport a házszabályban előírt hat hónap lejárta előtt visszafogadja, mondván törvénytelen volt a kizárásuk. Csúcs László a Magyar Hírlap hétfői számában nyilatkozott erről. Akkor elmondta, szeretnék, ha fölülvizsgálnák kizárásukat, mert véleménye szerint az nem felelt meg a frakció szabályzatának. Így nem kellene megvárniuk a hat hónapot, és korábban visszaülhetnének az FKGP honatyái közé. A fél év nemsokára lejár. Egy jegyzőkönyv elég hozzá, mert a törvényességet az ügyrendi bizottság állásfoglalása szerint a Ház elnöke nem vizsgálhatja.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2001. május 10.)