Vágólapra másolva!
Szóbeli kereset alapján a Fővárosi Bíróság azt a jogerős végzést hozta, hogy törvénytelen volt Torgyán József kizárása az FKGP országgyűlési képviselőcsoportjából - közölte Béres Béla, a pártelnök kabinetfőnöke. A Fővárosi Bíróság sajtóközleményben erősítette meg a hírt. Torgyán Józsefet a múlt héten hétfőn zárta ki a frakció. A pártelnök és környezete már akkor törvénytelennek tartotta a kizárást.
Vágólapra másolva!

Az FKGP rendkívüli sajtótájékoztatót hirdetett csütörtökön kora délutánra. Béres Béla, a pártelnök kabinetfőnöke bejelentette, hogy a Fővárosi Bíróság Torgyán József számára kedvező döntést hozott a frakcióból való kizárás ügyében. A Fővárosi Bíróság megsemmisítette a pártelnököt kizáró frakció-határozatot. Az indoklás szerint a kizáráshoz legkevesebb 28 képviselő jelenlétére lett volna szükség, továbbá nem történt meg a fegyelmi biztos kiküldése sem, ami szintén szükséges lett volna a jogszerű kizáráshoz - közölte Béres Béla

Béres Béla tájékoztatása szerint a bróság tövénytelennek ítélte azt a döntést is, amikor a frakcióvezető kezdeményezte, hogy az Országgyűlés az ügyrendi bizottságból hívja vissza Pallag Lászlót és Pancza Istvánt (a pártelnök támogatói) és helyükre Bánk Attilát és Kurucsai Csabát (párton belüli ellenzékiek) válasszák meg. Közölte, hogy a két kisgazda képviselő ügyrendi bizottságból való visszahívásáta azért semmisítette meg a bíróság, mert erről csak a frakció elnöksége dönthet, ugyanakkor Torgyán József mint, a képviselőcsoport elnöke nem is tudott erről a kezdeményezésről.

Béres Béla elmondta a polgári törvénykönyv társadalmi szervezetekről szóló része lehetőséget ad arra, hogy törvénysértő határozatok ellen bárki jogorvoslattal bírósághoz forduljon. Elmondta, Pallag László képviselő, pártalelnök mint párttag fordult a bírósághoz a törvénysértő frakciódöntés megsemmisítése érdekében. Mivel csak a párt rendelkezik jogalanyiságal, a frakció nem, így a párt felel a frakció törvénytelen döntéseiért. A bíróságon az alperest vagyis az FKGP-t, Deák József Torgyán-hű pártfőügyész képviselte, míg a felperes Pallag László Torgyán-hű képviselő volt. Egy már évtizedek óta nem használt joggyakorlat, lehetővé tette, hogy szóbeli kereset alapján az alperes és a felperes egyidejű megjelenésével a bíróság azonnali tárgyaláson gyors döntést hozzon. Béres elmondta mivel az ítélet ellen egyik fél sem fellebezett így az jogerős.

Béres Béla kabinetfőnök szerint Szentgyörgyvölgyi Péter a törvénysértő döntés bejelentésével félrevezette a parlamentet és az ügyrendi bizottságot is, ezért le kell vonnia a szükséges konzekvenciát. Béres szerint az Országgyűlésnek nem volt módja mérlegelni a frakcióvezető bejelentésének törvényességét.

Béres szerint Szentgyörgyvölgyi plusz költségekbe verte a parlamentet azzal, hogy most ismét vissza lehet helyezni Torgyán József névtábláját az eredeti helyre. Béres hozzátette a bíróság értesíti majd a házelnököt és a frakcióvezetőt is a döntésről.

Pallag László elmondta: a tisztesség azt kívánja, hogy Szentgyörgyvölgyi Péter mondjon le.

A Fővárosi Bíróság közleményben megerősítette Béres Béla és Pallag László által elmondottakat. Indoklásában a bíróság közli: a fegyelmi ügyekben a frakciószabályzat 16 §-a szerint kell eljárni, de a képviselőcsoport által hozott Torgyánt kizáró határozat ennek semmilyen módon nem felel meg.

[origo]

Korábban:

(2001.05.08.)