Vizsgálja az ÁNTSZ a kórházak vállalkozási szerződéseit <br/>

Vágólapra másolva!
A fővárosi ÁNTSZ minden kórházi tulajdonostól bekérette feladatátadásról szóló szerződéseit, s várhatóan az országos hivatal is átvizsgálja, nem folynak-e máshol is a Honvédkórházzal szerződött H-Medhez hasonló, a hatóság szerint szabálytalan vizsgálatok. Az egészségügyi szolgáltatókról, vállalkozásokról ugyan az egészségügyi törvény rendelkezik, olyan jogszabályi háttér azonban nincs, amely előírná mindenkinek a kötelezettségeit.
Vágólapra másolva!

A fővárosi ÁNTSZ valamennyi tulajdonostól bekérette a kórházak szerződéseit, amelyekben különböző egészségügyi szolgáltatókkal szerződtek különböző feladatok átadásáról. Várhatóan az országos hivatal is hasonló intézkedéseket kezdeményez. Lún Katalin fővárosi tiszti főorvos szerint két héten belül lesz eredménye a vizsgálatoknak, így most még nem lehet tudni, más intézményekben is vannak-e a H-Medhez hasonló szabálytalanságok.

Mint ismert, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) átfogó vizsgálatai során azt állapította meg, a H-Med Diagnosztikai Kft. országos hatáskörrel - a pénztár szerint gyakran teljesen indokolatlanul - végezte a rendkívül költséges, speciális vizsgálatokat, amellyel tavaly mintegy 2 milliárd forintot "vett" ki a gyógyítókasszából. Ugyan a céget működésének kezdete, azaz 1998 óta folyamatosan ellenőrizték.

A tárca, illetve a pénztár munkatársai először idén találták gyanúsnak, majd törvénytelennek a cég működését. Ugyan a minisztériumi nyilatkozatokban is úgy fogalmaznak: a "vadhajtások", a sanda vállalkozások a jogszabályok hiányában működhetnek az egészségügyben. Jelenleg dolgozik a tárca az egészségügyi vállalkozások jogszabályi hátterén. Mindezek ellenére döntöttek az illetékesek a finanszírozás megvonásáról, illetve a működési engedély megvonásáról.

Csak a fővárosban több ezer egészségügyi szolgáltató cég működik, s ezek jelentős része áll szerződésben különböző kórházakkal, illetve közvetlenül az OEP-pel laboratóriumi, radiológiai vizsgálatokra, vesedialízisre.

Ha egy szolgáltató közvetlenül a pénztárral szerződik, rendkívül szigorú feltételeknek kell megfelelnie, s külön bizottság vizsgálja költséghatékonyságát, illetve azt, indokolt-e adott területi ellátás mellett az adott szolgáltatás. Ebben az esetben, a közvetlen ellenőrzési lehetőséggel, gyorsabban kiderülhetnek a szabálytalanságok is, mint akkor, ha a vállalkozás finanszírozása a kórházon keresztül történik. A kórházzal kötött szerződés esetében az adott vállalkozásnak csupán ÁNTSZ-engedélyt kell kérnie működéséhez. Az esetek többségében szükséges még, hogy a szerződő kórház működési engedélye azokra a vizsgálatokra is vonatkozzon, amelyet a vállalkozóra bíz.

A H-Med Lún Katalin tiszti főorvos szerint ott hibázott, hogy a Honvéd Kórházzal szerződött, miközben országos hálózatot épített, s valamennyi vizsgálatát a budapesti kórházon keresztül számolta el az OEP felé.

- A vállalkozás laboratóriumi feltételei és működése is megfelelt az előírásoknak, a vizsgálatok száma azonban messze meghaladta az indokoltat. Ez az indokolatlan finanszírozás a kórházon keresztül történt, s ezt kellett megszüntetni az intézmény működési engedélyének felülvizsgálatával. Így a kórház működési engedélyében a saját laboratórium működtetése megmaradt, a H-Medre adott, "fiktív módon" működő laboratórium működésének engedélyezése kikerült - mondta Lún Katalin. Az ÁNTSZ első fokon, jogerősen, május 17-i határozatában visszavonta azt a kórházi engedélyt, amely alapján elszámolhatták a vizsgálatokat, az OEP pedig április 1-jéig visszamenőleg megvonta a finanszírozás.

Szellem Zoltán, a cég ügyvezetője szerint miután rendes jogszabályi háttere nincs az egészségügyi vállalkozásoknak, így törvényszegést sem követhettek el, erre hivatkozva tehát éppen a határozat sérti a törvényt.

- Évente többször is ellenőrizték a cégünket, legutóbb pedig az OEP felügyelői három hónapon keresztül vizsgálták működésünket, de egyetlen olyan jegyzőkönyv nem készült, amiben hibát találtak volna. Amire pedig a hatóság hivatkozik, hogy országszerte végeztük a vizsgálatokat, az egészségügyi törvény, illetve a kórház és a cég szerződése ad lehetőséget - állítja az ügyvezető. Ráadásul Szellem Zoltán szerint Lún Katalin teljesen szabálytalanul hoz első fokon jogerős határozatot s a finanszírozást is törvénysértő módon vonta meg az OEP. Az ügyvezető szerint a cég már többször is jelezte, szükség van a szabályozásra, szakmai előírásokat kért ahhoz, hogy mind az orvosokra, mind a vállalkozásokra pontos rendelkezések vonatkozzanak.

A H-Med jelenleg nem jut finanszírozáshoz, s pénz nélkül várhatóan rövidesen nem működhet tovább. Közvetlen szerzősére az OEP-pel csak a már elfogadott normatíván felül lehet, amire pedig pályáznia kell.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. május 2.)