Azonosították Hóman Bálint földi maradványait <br/>

Vágólapra másolva!
Nagy valószínűséggel állítható, hogy Hóman Bálint történettudós, a Horthy-korszak háborús bűnösként életfogytiglanra ítélt kultuszminiszterének földi maradványait találták meg a váci rabtemetőben. A Magyar Biológiai Társaság embertani szakosztályának ülésén elhangzottak szerint DNS-vizsgálattal azonosították Hóman Bálint személyét.
Vágólapra másolva!

Susa Éva antropológus a fórumon beszámolt arról, hogy a váci rabtemetőben talált maradványokból csontmintát vettek, illetve a Hóman Bálint Kanadában élő fiától vett vérmintát vetették alá DNS-vizsgálatnak. A Szegedi Igazságügyi Orvostani intézetben végzett összehasonlító elemzés megállapította, hogy nagy valószínűséggel apa-fiú kapcsolat állapítható meg a két mintában. Ismertetése szerint a váci temetőben fellelt maradvány morfológiai jellegének - az életkor, alkat, fejforma, illetve az úgynevezett fogstátus - a vizsgálata ugyancsak azt támasztotta alá, hogy a megtalált emberi maradvány nagy valószínűséggel Hóman Bálinttól származik.

Susa Éva tájékoztatása szerint az ilyen esetekben az igazságügyi szakértők mindig a "nagy valószínűséggel" kifejezést használják, ami a köznyelvben gyakorlatilag biztos azonosságot jelent.

Hóman Bálint a középkori magyar történelemnek volt a tudósa. 1932-38 és 1939-42 között volt vallás- és közoktatásügyi miniszter, 1938-ban tárca nélküli nemzetnevelés-ügyi miniszter, majd 1939-1942 között ismét vallás és közoktatásügyi miniszter. 1944-ben Nyugatra távozott, de az amerikai hatóságok kiadták őt Magyarországnak. Hóman Bálintot 1946-ban ítélte életfogytiglani fegyházra és vagyonelkobzásra a Budapesti Népbíróság, s a legújabb kutatások szerint 1951. június 2-án halt meg a váci fegyházban.

Harmath Kálmán, aki a Hóman-család nevében köszönetet mondott a szakemberek munkájáért elmondta, a Hóman Bálint fia, mint a kegyeleti jog gyakorlója, a tasi temetőben szeretné újratemetni édesapját. A hozzátartozók kérték a Fővárosi Bíróságtól Hóman Bálint rehabilitálását.

Harmath elmondása szerint a törvényszék a családot képviselő ügyvéd útján levélben azt üzente a hozzátartozóknak, hogy kevés az esély a rehabilitálásra, illetve nem merültek fel új körülmények a népbírósági ítélettel kapcsolatosan. A Fővárosi Bíróság ezért azt tanácsolta a családnak, hogy vonja vissza kérelmét.

Harmath Kálmán szerint a Hóman-család azt is el kívánja érni, hogy - ha nem is sikerül a politikai rehabilitáció - halottjukat helyezzék vissza a Magyar Tudományos Akadémia tagjainak sorába, ahonnan a népbírósági ítélet után zárták ki.

(MTI)