Az Ezüsthajó Kft. forgalmazza a Bánk bán-filmet<br/>

Vágólapra másolva!
A szerződés szerint 767 millió forint a Bánk bán operafilm költségvetése. A Magyar Hírlap birtokába került dokumentum alapján a teljes összeget a Nemzeti Kulturális Minisztérium (NKÖM) fizeti a gyártó Ezüsthajó Kft.-nek. A Magyar Hírlap úgy értesült: Káel Csaba és Wermer András rendezőként, illetve producerként 10-10 millió forintot kap.
Vágólapra másolva!

A kulturális tárca és az Ezüsthajó között létrejött támogatási szerződést április 19-én írták alá: Baán László közigazgatási államtitkár az NKÖM és Várnai Tamás ügyvezető a cég részéről. Ebben a minisztérium a Bánk bán teljes költségére, 767 millió forintra vállalta az állami támogatást. A juttatás 2002. március 31-éig tart, három ütemben. Először a 2000. évi költségvetés NKÖM-fejezetében lévő "millenniumi filmprodukciók támogatása"-keretéből utalnak át 37 millió forintot, majd 400 milliót biztosítanak jövő év március 31-éig. Végül további 329 milliót kívánnak a 2002-es keretből adni, ha jövőre az előirányzatok ezt lehetővé teszik.

Az április elején nyilvánosságra hozott millenniumi támogatási keretben 12 film szerepelt, nem volt köztük a Bánk bán. Ennek ellenére szerepel a szerződésben a 37 milliós tétel - éppen ebből a Bánk bán nélküli keretből.

Az NKÖM-Ezüsthajó-szerződés rögzíti, hogy a Bánk bán producere Wermer András, a Happy End alapítója, aki a Fidesz 1998-as kampányának kommunikációs tanácsadója volt, most pedig részt vesz az országimázs alakításában és a kormányfő személyes tanácsadója is. A Bánk bánt elsőfilmesként rendező Káel Csaba eddig főként reklámfilmekben dolgozott, szintén az imázsépítők közé tartozik, és ő is részt vett a Fidesz-kampányban.

A Magyar Hírlap értesülése szerint a producer és a rendező tíz-tízmilliós juttatásban részesül az állami pénzen forgatott filmből.

A szerződés szerint eddig egyedülálló módon a gyártó Ezüsthajó Kft.-t illetik az elkészült film forgalmazói jogai is. Ez azért is érdekes, mert az előzetes hírek szerint a produkció videováltozatát el kívánják majd juttatni minden magyar iskolába.

A forgalmazó vállalatok kialakult piaci kapcsolatokkal rendelkeznek, az Ezüsthajó ezen a téren új szereplőnek számít. Filmes szakemberek szerint eddig még nem volt példa Magyarországon arra, hogy a gyártó cég a film forgalmazásának feladatát is elvállalja. Ugyanakkor arra már igen, hogy egy készülő produkciót ígéretesnek találva a forgalmazó vállalat is finanszírozta a filmet.

Moziüzemeltető cégeket eddig még nem kerestek meg a Bánk bán című operafilm gyártói. Ezt erősítette meg lapunknak az art-mozi hálózatot is fenntartó Budapestfilm sajtófőnöke, Prukner Pál. Jelenleg a Budapestfilm mozijaiban fut a legtöbb magyar film, a cég korábban operafilmet is vetített. Prukner Pál lapunknak elmondta: nem zárkóznának el a Bánk bán vetítésétől sem, de erről csak a már elkészült mű ismeretében döntenének.

A Bánk bán-film ügyében Tóth András szocialista parlamenti képviselő tegnap írásbeli kérdéssel fordult Rockenbauer Zoltán kulturális miniszterhez. A Házszabály szerint a tárca vezetőjének 15 napon belül kell írásos választ adnia az ellenzéki képviselőnek. Tóth András üdvözlendőnek tartja a legismertebb magyar opera millenniumi filmre vitelét, de jelzi: a Bánk bán finanszírozásával kapcsolatban sok a bizonytalanság.

A költségvetési törvényekből kiolvasható, hogy a kormány 1999-ben 700 millió, 2000-ben 1 milliárd 50 millió, 2001-ben pedig 750 millió forintot irányzott elő a millenniumi filmprodukciók támogatására. A három év 2,5 milliárd forintjának nagyobb része a Hídember és a Bánk bán költsége, miközben további 10 film is részesült támogatásban. Tóth András erre az ellentmondásra is választ vár. A nagy nyilvánosságra tartozó kérdés, hogy az állampolgárok adóforintjainak felhasználása hogyan történik - vélekedett Tóth, aki szeretne betekintést kapni a Bánk bán-szerződésbe.

Néhány kérdés a miniszterhez

Tóth András összesen 15 kérdésre vár választ Rockenbauer Zoltántól, többek közt az alábbiakra:
- Az 1999-2001 közötti évekre megállapított, összesen két és fél milliárd forintos "Millenniumi filmprodukciók támogatása" fejezeti kezelésű előirányzatok felhasználására mikor és milyen formában írt ki a minisztérium pályázatot vagy pályázatokat?

A pályázatra beérkezett igények elbírálása hogyan történt? Volt-e szakmai bírálóbizottság, az kikből állt, s mikor, milyen formában kapott a nyilvánosság tájékoztatást a támogatások odaítéléséről?

Várhegyi Attila politikai államtitkár 1999. január 6-ai nyilatkozata szerint a millenniumra készülő filmek 1999. évi támogatásáról a miniszterelnök és a kultuszminiszter döntött. Ezt az eljárást alkalmazták-e a 2000. és a 2001. évi támogatási keret felhasználásakor is? Ezen eljárás keretében döntöttek-e a Bánk bán című produkció támogatásáról?

A "Millenniumi filmprodukciók támogatása" előirányzatot a minisztérium - a minisztériumi tartalékkeret felhasználásával, vagy más módon - módosította-e, illetve csoportosított-e át erre a keretre további forrásokat? Ha igen, mikor, milyen döntés alapján s mennyit?

Az "Ezüsthajó Produkció" Film Kft. milyen formában és mekkora összeggel vállal részt a Bánk bán elkészítésében?

Készült-e üzleti terv a film hazai és külföldi forgalmazásának várható bevételeiről s ezek felhasználásáról?

A filmprodukció költségvetési támogatásának biztosítása megfelel-e az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) számú kormányrendelet előírásainak?

- A produkció elkészítésének ellenőrzése milyen formában történik, milyen garanciák biztosítják az állami költségvetési támogatás ésszerű és célszerű felhasználását?

(Magyar Hirlap)

Korábban:

( 2001. május 25.)