Most négypárti parlamentet választanának a szavazók <br/>

Vágólapra másolva!
A Századvég Politikai Elemzések Központja és a Tárki közös választáskutatási programjának 2001. májusi adatfelvétele továbbra is a két nagy párt teljes mértékben kiegyenlített választói támogatottságát mutatja. A Fidesz-MPP és az MSZP elsődleges támogatottsági adatai az összes megkérdezett és a pártválasztó megkérdezettek körében legfeljebb 1 százalékpontnyi eltérést mutat áprilishoz képest.
Vágólapra másolva!

A biztos részvételt ígérő pártválasztók körében Fidesz esetében 2, az MSZP esetében 1 százalékpontos növekmény regisztrálható az előző hónaphoz képest. A kis pártoknál az összes megkérdezettet tekintve csak az MDF esetében mutatkozik 1 pontos csökkenés, a többi párt támogatottsága az előző hónaphoz képest nem változott. A pártválasztók körében az SZDSZ-nél és az MDF-nél rögzíthető 1-1 pontos csökkenés, a MIÉP helyzete nem változott. A biztos részvételt ígérő pártválasztóknál SZDSZ-támogatottságnál 3 pontos csökkenést tapasztalhatunk, a MIÉP és az MDF adatai viszont megegyeznek az áprilisi értékekkel. A válaszmegtagadók és a bizonytalan pártpreferenciájú választók együttes aránya májusi felvétel alapján 49 százalék.

Májusban az előző havi adatfelvételhez képest 1 százalékponttal emelkedett, és ezzel 61 százalékot tesz ki a biztos részvételi szándékról nyilatkozó megkérdezettek aránya. A "biztos" szavazók mintegy 7 százaléka nem volt hajlandó elárulni pártpreferenciáját, 27 százalékuk pedig bizonytalan volt a támogatandó pártot illetően.

A két nagy párt választói megítélés szerinti győzelmi esélyei az áprilisi kiegyenlítődést követően a Fidesz-MPP javára mutatnak elmozdulást. Ennek eredményeként az összes megkérdezettet tekintve az áprilisi 1 pontos MSZP-előny májusban 4 pontos hátrányra módosult úgy, hogy a Fidesz győzelmére tippelők aránya 4 százalékponttal nőtt, az MSZP győzelmét vélőké pedig 1 ponttal csökkent. Megfordult tehát a választók által vélt választási esélysorrend a két nagy párt között.

Utoljára éppen két éve, 1999 májusában regisztrálta a Századvég és a Tárki havi empirikus felvétele a Fidesz-MPP-t a szavazók által vélt választási esélyrangsor első helyén, 7 százalékpontos előnnyel az MSZP előtt. Az idén májusban a Fidesz-MPP szavazóinak 89, az MSZP szavazóinak 86 százaléka várja saját pártja győzelmét. Ezek az adatok a Fidesz esetében 4 pontos emelkedést, az MSZP esetében pedig 3 pontos csökkenést mutatnak az előző hónap adataihoz képest. A bizonytalanok körében a Fidesz-MPP győzelmét vélők aránya májusban 8 ponttal növekedett, az MSZP-re tippelőké 2 ponttal csökkent.

A két nagy párt elutasítottságának alakulása csak kisebb változásokat mutat. Az összes megkérdezett átlagát tekintve Fideszt elutasítók aránya 21, az MSZP-t elutasítóké 17 százalék a májusi felvétel alapján. Ez a Fidesz esetében 2, az MSZP esetében pedig 1 százalékpontnyi csökkenést jelent az áprilisi adatokhoz képest. A Fidesz-MPP szavazóinak körében az MSZP-t elutasítók aránya 3 százalékpontos csökkenést mutat, a Fidesz szavazóinak 39 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az MSZP-re semmiképpen nem szavazna.

Az MSZP támogatóinak körében a Fidesz elutasítottsága ugyancsak 3 százalékponttal csökkent, az MSZP-szavazók 48 százaléka nyilatkozott úgy, hogy semmiképpen nem szavazna a Fideszre. A legnagyobb arányban elutasított párt továbbra is az FKGP. A kisgazdapártot az összes megkérdezett 62 százaléka jelölte meg olyan pártként, amelyre semmiképpen nem szavazna. A Fidesz szavazótáborában 61, az MSZP táborában 84, a bizonytalanok körében 58 százalék az FKGP-t elutasítók aránya májusban.

A májusi felvétel szerint a kormány tevékenységének megítélése a Fidesz-MPP támogatóinak körében nem változott, az MSZP szavazótáborában 1 ponttal csökkent, a bizonytalan választók körében 9 indexponttal emelkedett. Az ellenzék megítélésének tekintetében a Fidesz-MPP táborában 1, az MSZP táborában 4, a bizonytalanok körében pedig 7 indexpontnyi süllyedés regisztrálható az áprilisi felvételhez képest.

A demokrácia működésével való elégedettséget tekintve a Fidesz-MPP szavazóinak körében 1, az MSZP szavazótáborában 5 indexpontnyi csökkenés, a bizonytalanok körében 4 pontos emelkedés mutatkozik.

Az ország gazdasági helyzetére vonatkozó várakozásokban a Fidesz-MPP táborában 2 pontos emelkedés, az MSZP táborában változatlanság, a bizonytalanok körében pedig 5 indexpontnyi csökkenés regisztrálható az áprilisi adatokhoz képest.

A májusi adatfelvétel eredményei a két nagy párt fej-fej melletti támogatottsági viszonyai mellett egy újabb tényező, a választók által vélt győzelmi esélyek alakulását tekintve is figyelmet érdemelnek. Az áprilisi kiegyenlítődés után a nyerési esélyrangsor első helyét a Fidesz-MPP vette át.

A kisgazdapárt lecsúszásával átalakult pártpaletta a májusi pártpreferenciák alapján négypárti parlament kialakulásának lehetőségét mutatja. A két nagypárt mellett a háttérváltozók alapján becsülhetően az SZDSZ és a MIÉP támogatottsága haladja meg az 5 százalékos szintet, más pártoknak - beleértve az FKGP-t is - jelenleg nem mutatkozik esély a parlamenti küszöb átlépésére.

(Magyar Hirlap)