Jelentős többletbevételre tesz szert az idén a nyugdíjkassza <br/>

Vágólapra másolva!
A kormány nem zárkózik el egy újabb nyugdíjemeléstől, s év végén dönthet úgy, hogy az idén még egyszer megemeli a nyugdíjakat - nyilatkozta legutóbb a pénzügyminiszter. Erről valóban a kormány rendelkezhet, de törvényi kötelessége az ellátás értékének növelése, ha a gazdasági mutatók indokolják. Mindezek fedezetére nem feltétlenül szükséges plusz költségvetési forrás. Hiszen a nyugdíjkassza jelentősen nagyobb bevételre tesz szert az idén, mint az elmúlt évben.
Vágólapra másolva!

A közeljövőben végleges formájában nyilvánosságra kerülő nyugdíjreform mellett most újabb, év végi nyugdíjemelést helyezett kilátásba a kormány. A pénzügyminiszteri nyilatkozat megfogalmazása szerint: nem zárkóznak el attól, hogy év végén még egyszer megemelik a juttatást. Valószínűleg ennek teljesítésére a törvényi előírás - a mindenkori infláció és a nettó átlagkereset-növekedés előre tervezettnél magasabb mértéke - kényszerítheti a kormányzatot. Az emelés fedezetéhez nem feltétlenül szükséges plusz költségvetési forrás. Hiszen a nyugdíjkassza jelentősen nagyobb bevételre tesz szert az idén, mint az elmúlt évben.

A januárban bevezetett, előzetesen 7,3, végül 10,3 százalékos nyugdíjemelésen kívül a kormány júliustól újabb 3,5 százalék mellett döntött. Legutóbbi nyilatkozatok szerint nem kizárható, hogy év végén újabb pluszpénzekhez juthatnak a nyugdíjasok. Ezzel lényegében 2001-ben négy alkalommal emelik a nyugdíjasok ellátását.

Az időről időre nyilvánosságra hozott százalékokat mindannyiszor "kormánydöntésként jelentették be, jóllehet, a 3 százalék kivételével valamennyi emelésre a törvény kötelezte a költségvetést, illetve a parlamentet. Másrészt a kormány korábbi intézkedései eredményeként (minimálbér-emelés, a tervezettnél kisebb ütemben csökkenő infláció miatt növekvő reálkeresetek) az eddiginél - még az emelések fedezeténél - is lényegesen több bevétellel számolhatna a nyugdíjbiztosítási kassza. Ez lényegében nem a kasszát növeli, hanem a költségvetési hozzájárulást csökkenti, azaz a többletbevétel összegével kevesebbet kell a költségvetésnek finanszíroznia.

Az idei minimálbéremelés, illetve a reálkeresetek növekedése emelte meg jelentősen a nyugdíjak fedezetére szolgáló forrásokat. Az előbbivel az idei költségvetésben eleve számolt a kormány, s úgy kalkulálta a nyugdíjkeretet. Így lényegében csupán a tervezettnél lassabban csökkenő infláció miatt megnövekedett átlagkereset-növekedésből 2001-ben plusz 35-36 milliárdos többletbevételre számíthat a nyugdíjkassza.

A nyugdíjbiztosítási kassza bevételeinek és kiadásainak minden év végén meg kell egyeznie. A bevételek jelentős része a munkaadói és munkavállalói járulékokból származik. Ezenkívül a költségvetés pótolja ki a mintegy kétmillió tagot számláló magánpénztárakba fizetett - s így az állami rendszerből kieső - hatszázalékos járulékrészt. Emellett minden évben - előzetes számítás alapján - elkülönítenek a költségvetésben egy bizonyos összeget, amelyből kiegyenlítik a hiányt. Az idén ez az összeg 61 milliárd forint.

A reálkeresetek vártnál nagyobb emelkedéséből származó tb-befizetési többlet 35-36 milliárd, részben fedezi a 3,5 százalékos emelést, amely összesen 45 milliárdba kerül. Ennek egy részét (15 milliárd forintot) a központi költségvetés elkülönített részéből kell kifizetni. Emellett 5 milliárddal terheli az emelés az Egészségbiztosítási Alapot, valamint 4 milliárd forinttal a Szociális és Családügyi Minisztérium büdzséjét.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. május 23.)