Elfogadták a tankönyvpiac rendjéről szóló törvényjavaslatot <br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés 190 igen szavazattal, 116 ellenében, 13 tartózkodással elfogadta a tankönyvpiac rendjéről szóló törvényjavaslatot kedden. Az oktatási miniszter a tankönyvjegyzék elkészítésére kiírt pályázatban - a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének véleménye kikérésével - határozza meg a jövőben azt az árat, amely fölött kiadvány nem kerülhet fel a tankönyvlistára.
Vágólapra másolva!

A törvényhez kapcsolódóan az előterjesztő a parlament oktatási és tudományos bizottsága 13 módosító javaslatát, illetve 6 MSZP-s indítványt fogadott el. A javaslat eredetileg négy új elemet rögzített a korábbi, alacsonyabb szintű szabályozáshoz képest.

Az egyik újdonság a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének létrehozása. Tankönyvkiadói, illetve -forgalmazói tevékenységet kizárólag az végezhet, aki tagja a grémiumnak. A testület a korábbi elképzelésekkel szemben azonban nem új szervezetként, hanem a Tankönyves Vállalkozók Testületének jogutódjaként alakul meg, és nem az Oktatási Minisztérium hozza létre.

Új elemként javasolta a minisztérium a tankönyvek iskolai oktatásban egy évig történő előzetes kipróbálását. A törvény az eredeti elképzelésekkel szemben csupán a kiadványok gyakorlati beválásának vizsgálatát írja elő. A jogszabály új pontja a tankönyvek belső borítóján megjelenő közcélú információk elhelyezése.

A tankönyvjegyzékbe történő felvételi eljárás során előírható, hogy a kiadó köteles a tankönyv belső borítóján tanulóknak szóló, az egészséges életmóddal, környezetvédelemmel, illetve kulturális tevékenységgel összefüggő tájékoztatást közölni. Változás, hogy a tankönyvjegyzék ezentúl minden évben felkerül az internetre is.

A nemzetiségi és gyógypedagógiai iskolák tankönyveinek kidolgozásáról, kiadásáról és forgalmazásáról a törvény értelmében az oktatási miniszter gondoskodik, aki nemzetiségi könyvek kapcsán kikéri az Országos Kisebbségi Bizottság véleményét is. A tankönyvrendelések elkészítéséhez az iskola igazgatója iskolaszék hiányában az iskolai szülői szervezet és a diák önkormányzatok véleményét is beszerzi ezentúl.

(MTI)