A NATO és az EU képviselője szorosabb együttműködést sürget<br/>

Vágólapra másolva!
Az Észak-atlanti Szövetség és az Európai Unió első közös külügyminiszteri értekezlete után George Robertson, a NATO főtitkára azt mondta: a NATO és az EU közötti konfliktusok egy részét sikerült tisztázni. Sem Robertson, sem az EU-t képviselő svéd külügyminiszter nem árult el részleteket. A részvevők egyformán fontosnak tekintették az úgynevezett "Berlin-plusz" csomag véglegesítését, azaz annak a mechanizmusnak a kidolgozását, amely arról rendelkezik, hogy az unió miként veheti igénybe a NATO eszközeit és kapacitásait.
Vágólapra másolva!

A tanácskozáson a NATO főtitkára, az EU képviseletében Anna Lindh svéd külügyminiszter, és a Macedóniában közvetítő Javier Solana, az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője vett részt. Mindhárman úgy értékelték, hogy a NATO és az EU közös erőfeszítéseinek eredményeként reménykeltőbb a helyzet Macedóniában és Dél-Szerbiában, bár a tartós béke és stabilitás megteremtése érdekében további nemzetközi közreműködésre van szükség.

Robertson közölte: az önálló európai védelem megteremtésével kapcsolatban sikerült a NATO és az EU közötti konfliktusok egy részét tisztázni, ám részleteket egyelőre nem árult el. A részvevők egyformán fontosnak tekintették az úgynevezett "Berlin-plusz" csomag véglegesítését, azaz annak a mechanizmusnak a kidolgozását, amely arról rendelkezik, hogy az unió miként veheti igénybe a NATO eszközeit és kapacitásait. Arról egyikük sem tett említést, hogy milyen mértékben változott az EU-döntésekbe nagyobb beleszólást sürgető török magatartás.

Solana, aki előzőleg a tanácskozást tájékoztatta szkopjei küldetéséről, a sajtóértekezleten azt emelte ki, hogy folytatja munkáját a macedón nemzeti egységkormány, folytatódnak a különböző koalíciós pártok közötti tárgyalások és a reformok jövőjét illetően sikerült egy betartható menetrendet kidolgozni. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője közölte: a problémák tartós megoldásához még időre van szükség.

Robertson közölte: a NATO és az Európai Unió kiegészíti egymást, s ezt a hatékony együttműködést ki kell használni a különböző biztonsági kihívásokra való eredményes reagálás érdekében.

[origo]