Könnyebben kerülnének vissza egyházi tulajdonba az iskolák épületei <br/>

Vágólapra másolva!
Az egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről vitatkoztak csütörtökön a képviselők. A fideszes módosító indítvány alapján több pénzhez juthatna az egyház, valamint ellenőrizhetné a majdan hozzá visszakerülő ingatlanok jelenlegi tulajdonosát, továbbá az iskolaként funkcionáló épületek is könnyebben kerülhetnének vissza hozzá.
Vágólapra másolva!

Csütörtökön folyt a volt egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szóló javaslat részletes vitája az Országgyűlésben. Az előterjesztés a korábbinál nagyobb körben adna lehetőséget az egyház pénzbeli kártalanítására, és lehetővé tenné, hogy az egyház ellenőrizhesse, eleget tesz-e a jövőben hozzá visszakerülő épület jelenlegi tulajdonosa a karbantartással kapcsolatos törvényi kötelezettségeinek. A Fidesz szerint azért szükségesek a módosítások, mert az 1997-es vatikáni megállapodás nem teljesült maradéktalanul. Az SZDSZ úgy véli, hogy a katolikus egyház tovább kíván lépni a korábbi kompromisszumos törvényen, míg az MSZP szerint nem kellene feleslegesen feszültséget szítani az önkormányzatok és az egyház között.

A javaslat feloldaná az eredeti - 1991-es - jogszabály azon passzusát, amely előírta, hogy iskolaként funkcionáló ingatlan csak akkor adható át az egyházaknak, ha az önkormányzat továbbra is eleget tud tenni az iskolai nevelés és oktatás biztosítására vonatkozó kötelezettségének.

A fideszes Hörcsik Richárd azzal indokolta a módosítást, hogy a Magyar Köztársaság és a Vatikán között 1997-ben megkötött megállapodás szelleme nem érvényesül megfelelően. Erre példaként azt a törvényi megkötöttséget említette, amely a volt egyházi iskolák visszaadására vonatkozik. A képviselő elmondta: a visszaadásra kerülő volt egyházi ingatlanok tulajdonosainak jelenleg is van törvényben előírt karbantartási kötelezettsége, a módosítás azt tenné lehetővé, hogy az egyház ellenőrizhesse annak betartását. Bauer Tamás (SZDSZ) közölte, hogy Hörcsik Richárdnak az a megállapítása, hogy az előző kormány nem hajtotta végre az 1997-es vatikáni megállapodást, nem igaz. Bauer szerint az akkori jogszabály egy kölcsönös kompromisszum eredményeként jött létre, a kormányváltást követően azonban a katolikus egyház úgy látta, továbbléphet ennél. Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz 1991-ben támogatta a volt egyházi iskolák visszaadását korlátozó passzust, amelyet a mostani javaslat hatályon kívül akar helyezni. Garancia kell arra, hogy a világnézetileg semleges iskola mindenki számára hozzáférhető legyen - jelentette ki a szabad demokrata honatya.

Rubovszky György (Fidesz) szerint az egyháznak azért kell lehetőséget biztosítani a karbantartás ellenőrzésére, mert félő, hogy az önkormányzatok esetleg nem teljesítik kötelezettségeiket azon intézmények esetében, amelyeket a jövőben vissza kell adniuk az egykori tulajdonosnak.

Hegyi Gyula (MSZP) azt mondta, hogy pártja támogatja a volt egyházi ingatlanok visszaadásának felgyorsítását, de csak akkor, ha a szabályozás nem okoz felesleges feszültséget az önkormányzatok és az egyházak között. Emlékeztetett arra is, hogy az előterjesztésben szereplő ellenőrzési jognak a megfelelő szankciók biztosítása nélkül nincs értelme. Az Országgyűlés következő ülésén szavaz a módosító javaslatokról.

(MTI)

Ajánló: