Pert vesztett a Magyar Hírlap egy parlamenti tudósítás miatt <br/>

Vágólapra másolva!
A Fővárosi Bíróság helyreigazításra kötelezte a Magyar Hírlapot. A csütörtökön kihirdetett jogerős ítélet szerint a újság valótlanul híresztelte Hajdú Demeter Dénesről, a polgári titkos szolgálatokat felügyelő miniszter, Demeter Ervin édesapjáról, hogy részt vett a hungarista mozgalomban, illetve parlamenti képviselőtől származó információkat adott át a mozgalomnak. A Magyar Hírlap egy parlamenti képviselő felszólalását és a hungarista mozgalom hazai vezetőjének állításait közölte. A bíróság megítélése szerint nem tehető egyenlőségjel bizonyos politikai nézetekkel való rokonszerv, vagy eszmei közösség vállalása, illetve egy, az alkotmányosság határait feszegető mozgalomban való részvétel között.
Vágólapra másolva!

A Fővárosi Bíróság helyreigazításra kötelezte a Magyar Hírlapot amiért az valótlanul állította a titokminiszter apjáról, Demeter Ervin Dénesről, hogy részt vett a hungarista mozgalomban, illetve parlamenti képviselőktől származó információkat adott át a mozgalomnak.

A Magyar Hírlap tavaly december 20-i, címlapon induló cikkében Keller László szocialista országgyűlési képviselőnek a nyilvános parlamenti ülésen elhangzott felszólalására támaszkodva írta, hogy Hajdú Demeter Dénes részt vett a hungarista mozgalomban. Az információátadásról pedig Szemenyei Kiss Tamás, a mozgalom magyarországi hírszolgálatának vezetője nyilatkozott a lapnak.

A sajtóperben Keller László és Szemenyei Kiss Tamás nem vitatta, hogy az újság híven közölte nyilatkozatát, ám az eljárás során a beperelt lap nem tudta hitelt érdemlően bizonyítani a leírtakat.

A hungarista mozgalomban való részvételre vonatkozó állítást a Magyar Hírlap jogi képviselője a perben Hajdú Demeter Dénesnek a közvélekedés által szélsőjobboldalinak tartott lapokban megjelent publikációival kívánta bizonyítani.

Ám a bíróság megítélése szerint nem tehető egyenlőségjel bizonyos politikai nézetekkel való rokonszerv, vagy akár egy eszmei közösség vállalása, illetve egy, az alkotmányosság határait feszegető mozgalomban való részvétel között. Míg az előbbi közlés a sajtóperben nem is kifogásolható vélemények szintjén fogalmazódik meg, addig az utóbbi egy tényállítás, amelyet jelen perben nem tudott bizonyítani a Magyar Hírlap.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság csütörtökön jogerőre emelkedett elsőfokú ítéletének indoklása fontos szempontként említi meg, hogy a perbeli cikkben éppen az érintett, Hajdú Demeter Dénes véleménye nem kapott helyett.

Az elsőfokú ítélet indoklása kitér arra is: elképzelhető egy olyan logikus álláspont, amely szerint a demokratikus közélet, a társadalmi ellenőrzés szempontjából fontosabb a nyilvános parlamenti ülés valósághű ismertetése, mint harmadik személy személyiségi jogainak védelme, ám ennek az elvnek az érvényesítésére a jelenleg hatályos jogi szabályozás mellett nincs lehetőség.

A perben korábban Szemenyei Kiss Tamás tanúként állította, hogy Hajdú Demeter Dénes parlamenti képviselőtől származó titkos lehallgatási dokumentumot adott át neki az előző parlamenti ciklusban, amikor Demeter Dénes az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának tagja volt. A tanú állítása szerint a lehallgatási jegyzőkönyvek az alkotmányos rend elleni szervezkedés kísérlete miatt a közelmúltban jogerősen elítélt Ekrem Kemál György elleni büntetőeljárásban születtek, és amikor Hajdú Demeter Dénes átadta őket, nyilvánosságra kerültek külföldi és hazai lapokban.

Hajdú Demeter Dénes a sajtóperben tagadta, hogy bármilyen dokumentumot átadott volna Szemenyei Kiss Tamásnak, a bíróság pedig nem találta meggyőzőnek Szemenyei tanúvallomását.

A helyreigazítás ezen pontját már meg sem fellebbezte a Magyar Hírlap, így ezt a Fővárosi Bíróság nem vizsgálta.

(MTI)