A kisgazda országos pártfőügyész szerint megalapozatlanul vádolják Szabadit<br/>

Vágólapra másolva!
Deák József országos kisgazda pártfőügyész közleményben tudatta: Polt Péter legfőbb ügyész indítványa, melyben Szabadi Béla mentelmi jogának felfüggesztését kéri az Országgyűléstől, téves és megalapozatlan. Szerinte a frakció sem zárhatta volna ki Szabadit.
Vágólapra másolva!

Az indítvány elsősorban a hűtlen kezelés alapos gyanújára hivatkozik. "A hűtlen kezelés bűncselekményét azt követi el, akit idegen vagyon kezelésével bíztak meg és ebből folyó kötelességének megszegésével vagyoni hátrányt okoz. A hűtlen kezelés bűncselekmény törvényi tényállási eleme, hogy az elkövető idegen vagyon kezelésével legyen megbízva. Dr. Szabadi Béla, azonban - mint politikai államtitkár - nem vagyonkezelői tevékenységet végzett a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium által alapított gazdasági társaságoknál, hanem ezek tekintetében a tulajdonosi jogokat gyakorolta" - áll Deák levelében. "A törvényhelyhez fűzött magyarázat is rámutat arra, hogy a vagyon kezelője többek között a kötelezettségszegést akkor is elköveti, ha nem figyelmezteti a tulajdonost, vagy e jogok gyakorlóját, ha ésszerűtlen vagy szakszerűtlen utasításokat ad. Ebből értelemszerűen adódik tehát, hogy a tulajdonosi jogok gyakorlója jelen esetben dr. Szabadi Béla fogalmilag kívül áll azon a személyi körön, akik a hűtlen kezelés bűncselekmény elkövetői lehetnek. A tulajdonosi jogok gyakorlója álláspontom és a jog szerint nem azonos a vagyonkezelői jog gyakorlójával. A konkrét esetben az FVM-hez tartozó gazdasági társaságok tisztségviselői alkotják azt a személyi kört, akik a vagyonkezelői jogokat gyakorolták".

A legfőbb ügyészi indítványban a csalás is vádpontként szerepel, amiért Szabadi a felvett 100 százalékos napidíjon kívül személyes jellegű fogyasztásokat is elszámoltatott. "Ezzel kapcsolatban azonban szükséges hangsúlyozni, hogy a csalás bűncselekményének elengedhetetlen törvényi tényállási eleme a tévedésbe ejtés, vagy a tévedésbe tartás. A napidíjak elszámolásával kapcsolatos ügyintézés során elképzelhetetlen, hogy bárkit tévedésbe lehetett ejteni, vagy tévedésbe lehetett tartani, hiszen az érintetteknek a legfőbb ügyész által is hivatkozott jogszabály ismeretének birtokában kellett lenniük. Amennyiben pedig ezen ismeretek ellenére a jogszabályban rögzítettektől eltérően fogadták el a külföldi költségek elszámolását, úgy csupán arra lehet következtetni, hogy ez egy általánosan kialakult gyakorlatot, vagy az adott esetben téves elszámolást tükröz" - állítja a pártfőügyész.

Deák szerint az indítvány alapján Szabadit nem zárhatta volna ki a frakció sem. Hozzátette: többszörös frakciószabályzat-sértés történt az ülésen.

(MTI)

Korábban:

(2001. június 11.)