A keddi szavazáson a négy ombudsmanjelöltből három kaphatja meg a szükséges támogatást<br/>

Vágólapra másolva!
Hétfőn meghallgatta Mádl Ferenc köztársasági elnök ombudsmanjelöltjeit az alkotmányügyi és az emberi jogi bizottság. A testületek kormánypárti tagjai az összes jelöltet támogatták. Az MSZP és az SZDSZ csak Kaltenbach Jenő kisebbségi biztos újrajelölését szavazták meg, míg a MIÉP egyedül őt nem támogatja. Az MSZP frakcióülésén az derült ki, hogy a bizottsági szavazások ellenére a keddi parlamenti ülésen a párt támogatja majd az állampolgári jogok országgyűlési biztosának jelölt Lenkovics Barnabást és az általános helyettesnek ajánlott Takács Albertet is. Nem támogatják viszont az adatvédelmi biztosi posztra ajánlott Maczonkai Mihályt, így ő nem fogja megkapni a megválasztásához szükséges kétharmados támogatást.
Vágólapra másolva!

A köztársasági elnök hétfő reggel ismertette jelöltjeit az ombudsmani posztokra. Általános biztosnak Lenkovics Barnabást, adatvédelmi biztosnak Maczonkai Mihályt, általános helyettesnek Takács Albertet, kisebbségi ombudsmannak pedig Kaltenbach Jenő eddigi biztost javasolta.

A jelölteket hétfőn meghallgatta az alkotmányügyi és az emberi jogi bizottság. A jelöltek annak ellenére megkapták a szükséges támogatást, hogy az MSZP és az SZDSZ csak Kaltenbach Jenő újraválasztását támogatta. A MIÉP egyedül Kaltenbach Jenő jelölését nem fogadja el. A bizottsági szavazások több meglepetést is hoztak. Az MSZP annak ellenére nem szavazott a bizottsági ülésen Takács Albert jelölése mellett, hogy ő a párt jelöltje volt. Az SZDSZ szintén nem támogatta Takácsot, holott korábban azt mondták, hogy megszavazzák jelölését. A MIÉP annak ellenére nem támogatta a kisebbségi biztost, hogy korábban úgy nyilatkoztak, elfogadják majd Mádl jelöltjeit. Az MSZP azzal indokolta, hogy csak Kaltenbachról szavaztak, hogy a frakció nem alakította ki álláspontját a bizottsági meghallgatásokig.

A parlament kedden szavaz az új ombudsmanokról. Megválasztásukhoz a képviselők kétharmadának a támogatása szükséges. A kormánypártok ugyan támogatják az összes jelöltet, ez azonban a parlamenti szavazáson már nem elegendő megválasztásukhoz. A hétfői bizottsági meghallgatások alapján biztosnak tűnik, hogy a MIÉP és az SZDSZ semmiképpen nem szavazza meg az általa nem támogatott jelölteket. Nagy Sándor, az MSZP frakcióvezetője az [origo]-nak elmondta: a hétfő délutáni frakcióülésen úgy döntöttek, hogy Lenkovicsot, Takácsot és Kaltenbachot támogatják a keddi szavazáson, az adatvédelmi posztra jelölt Maczonkait viszont semmiképpen. Nagy azzal indokolta a frakció döntését, hogy Maczonkainak semmilyen szakmai háttere nincs ehhez a poszthoz. Maczonkai Mihály szakterülete ugyanis a jogszociológia, bizottsági meghallgatásán maga is elismerte, hogy adatvédelemmel eddig nem foglalkozott. Az eddigi pártnyilatkozatok alapján Maczonkai kedden nem fogja megkapni a szükséges kétharmados támogatást.

Lenkovics Barnabás

Gönczöl Katalinnak, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának, Majtényi László adatvédelmi biztosnak és Kaltenbach Jenőnek hatéves mandátuma június 30-án jár le. Az ombudsman általános helyettesének posztja 2000 májusa, Polt Péter legfőbb ügyésszé választása óta betöltetlen.

Maczonkai Mihály

Az MSZP ragaszkodott volna az eddigi ombudsmanok újrajelöléséhez. A Fidesz pedig azt javasolta, hogy ők jelölhessék az adatvédelmi és az állampolgári jogok országgyűlési biztosát, az MSZP pedig az általános helyettest és a kisebbségi ombudsmant. Ebbe azonban nem egyezett bele az MSZP. Mádl jelölése a Fidesz elképzeléséhez közelít.

A Fidesz és a MIÉP korábban azt mondta, mindenképpen megszavazza Mádl jelöltjeit. Az MSZP, az SZDSZ, az FKGP és az MDF a jelöltek személyétől tette függővé a döntést.

Nagy Sándor, az MSZP frakcióvezetője az [origo]-nak azt mondta: a hétfői frakcióülésen alakítják ki álláspontjukat, amelyet a bizottsági meghallgatások előtt ismertetnek. Addig nem volt hajlandó nyilatkozni.

Répássy Róbert (Fidesz) nem volt hajlandó elárulni, kiket nevezett meg a Fidesz az egyeztetéseken az állampolgári és az adatvédelmi ombudsmani posztra. Csupán annyit mondott: Mádl "kompromisszumos jelölést tett", vagyis az ellenzék és a kormánypártok szempontjait figyelembevéve nevezte meg a jelölteket.

Kapcsándi Dóra

Korábban:

(2001. június 18.)