Életveszélyessé válhat a Heim Pál Gyermekkórház <br/>

Vágólapra másolva!
Statikus dönti el néhány nap múlva, hogy életveszélyes-e a Heim Pál Gyermekkórház elavult, lebontásra ítélt C épülete. Ha kiürítik az épületet, gyakorlatilag megszűnik az egész kórház. A főigazgató évek óta jelzi a fővárosi önkormányzatnak a gondot, az önkormányzatnál viszont azt állítják: nem tudtak arról, hogy súlyos veszély fenyegeti az intézményt.
Vágólapra másolva!

Bezárhatja kapuját a fővárosi Heim Pál Gyermekkórház, ha a statikai vizsgálat életveszélyessé nyilvánítja a legtöbb ágyat és betegellátó osztályt magába foglaló C épületet, tájékoztott Smrcz Ervin főigazgató, aki idei főigazgatói beszámolójában ismét hangsúllyal szerepeltette a kórház épületeinek áldatlan műszaki állapotát. A főigazgató elmondta, hogy az ominózus C épületet 1975-ben meg kellett erősíteni, mert a födémje tönkrement. A kivitelezők azt a feladatot kapták, hogy a megerősítés 15 évre szóljon, az épület ugyanis lebontásra volt ítélve. A tervezett 1983. évi bontás mégsem következhetett be, mert mindmáig nem épült fel helyette a korábbi Fővárosi Tanács rekonstrukciós tervében szereplő B épület, illetve külön belgyógyászati szárny. A főigazgató emlékeztetett rá, hogy a felépítendő B épület majdani funkciójáról hosszas és meddő vitákat folytattak a főváros, illetve az egészségügyi tárca illetékesei, felmerült ugyanis, hogy az épületben ne csak a Heim Pál kórház folytasson gyógyító tevékenységet. Eközben azonban elfogyott a pénz, s amit a tanács elmulasztott, azt később a fővárosi önkormányzat sem pótolta.

A jelenlegi körülmények: zsúfoltan, igen nehéz körülmények között működik az ismert gyermekkórház. A gondokat tetézi, hogy 1993-ban életveszélyessé vált a G épület, amelyet ki kellett üríteni. Három osztálynak kellett ekkor új helyet találni. Az ortopédia összeköltözött a szemészettel, a bőrgyógyászat a toxikológiával. A beteg gyermekek ágyai a megengedettnél közelebb állnak egymáshoz, az orvosok szűk szobákban összezsúfolódva végzik adminisztrációs munkájukat, hiányoznak a kiszolgálóhelyiségek, s komoly raktározási problémáik vannak. A 380 ágyas intézmény jelenleg 260 ággyal működik. A főigazgató bevallja: fél a statikai véleménytől. A statikustól egyelőre állagfelmérést kértek. Ha a C épületet is lezárják, működésképtelenné válik a kórház.

A fővárosi önkormányzatnál elmondták, hogy mind ez idáig hozzájuk semmiféle jelzés nem érkezett arról, hogy sürgős veszélyben lenne a Heim Pál kórház C épülete.

- A kórház épületeinek és műszaki létesítményeinek biztonságáról egyébként a főigazgatónak kell gondoskodnia. Az ő feladata és felelőssége ennek megteremtése, s szükség esetén az intézmény műszaki osztályának kell statikai szakemberekkel elvégeztetni a vizsgálatokat - jelentette ki Berki Zsolt, a fővárosi önkormányzat egészségügyi ügyosztályvezetője. Hozzátette: a felújítási keretről a kórház főigazgatója rendelkezik, s idén csupán a nyílászárók cseréjét kérték. Az erre szánt pénzügyi forrás egyébként igen szűkös, hiszen idén 20 egészségügyi intézményre alig 700 millió forint jut.

Smrcz Ervin főigazgató elmondta: kétségtelen, nem azt jelezte az önkormányzatnak, hogy holnap be kell zárni az épületet, arra viszont minden évben felhívta az önkormányzat figyelmét, hogy lejár az épület korábbi felújításának szavatossági ideje. A főváros által idén rájuk osztott szűkös 20 millió forintból valóban csak a nyílászáró szerkezetek cseréjére futja. A végső megoldáshoz több milliárd forint kellene, például a parlament által jóváhagyott céltámogatás révén, mert az önkormányzatnak új épület létrehozására nincs fedezete.

A főigazgató elmondta, eddig azért nem végeztették el az állagfelmérést, mert féltek, hogy a C épület kiürítése esetén megszűnne a kórház. A B épület elmaradt megépítését folyamatosan kérték, de sose "jutottak keresztül" a fővárosi önkormányzaton", a Heim Pál kórház problémáját az önkormányzat sose vitte felsőbb döntésre.

(Népszava)

Ajánló: