Három ombudsman befutott, az adatvédelmi biztosjelölt elbukott<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés megválasztotta az állampolgári jogok országgyűlési biztosát, általános helyettesét és a kisebbségi ombudsmant. Elbukott viszont az adatvédelmi biztosnak jelölt Maczonkai Mihály. A Fidesz felháborítónak tartja az MSZP magatartását. Mádl Ferenc köztársasági elnököt meglepte a végeredmény. Azt még nem tudja, egyeztet-e ősszel a pártokkal az újabb ombudsmanjelöltről.
Vágólapra másolva!

Lenkovics, Takács és Kaltenbach az eskütételen
Hátul Mádl Ferenc és Áder János házelnök
Fotó: HavariaPress

Lenkovicsot végül 272 igen, 55 nem ellenében megszavazták, vagyis messze biztosított volt a szükséges kétharmados többség. Magát Lenkovicsot is meglepte az eredmény, a hétfői bizottsági vita után ugyanis nem számított ilyen nagy támogatottságra.

A másik három jelölt szintén hozta a papírformát. "Három igen. Ne felejtsétek el, mindenki három igennel szavaz!" - adta ki a végső utasítást Szájer József, a Fidesz frakcióvezetője. A szocialisták a voksok leadása után már tudták az eredményt. Takács Albertet az általános helyettesi posztra 290 igen és 30 nem mellett választották meg. Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudjmanjelölt pedig 286 igen és 35 nem szavazatot kapott. A szavazáson egyedül az adatvédelmi biztosnak jelölt Maczonkai Mihály bukott el, ő 198 igen és 123 nem szavazatot kapott, vagyis nem kapta meg a szükséges kétharmados támogatottságot.

Maczonkait a döntés egyáltalán nem lepte meg. "A tegnapiak után azon lepődtem volna meg, ha más eredmény születik" - mondta az [origo]-nak. A hétfői bizottsági meghallgatásokon az MSZP már jelezte, hogy szakmailag elégedetlenek Maczonkaival. Nem így Mádl Ferenc köztársasági elnök, akinek Maczonkai személyes ismerőse. "Nem erre számítottam, azt hittem, Maczonkai is átmegy" - mondta az [origo]-nak. Mádl azt még nem tudja, ősszel újra egyeztet-e a pártokkal az új ombudsmanjelöltről vagy majd egyedül javasol valakit. "Egyelőre nincs több jelöltem" - közölte.

Takács Albert általános helyettes szerint - bár ebben a kérdésben még nem folyt egyeztetés - vagy ő, vagy az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, Lenkovics Barnabás látja el ideiglenesen az adatvédelmi ombudsman feladatait.

A Fidesz a szocialistákat hibáztatja. "Egyik szemünk sír, a másik nevet" - mondta Szájer József, a Fidesz frakcióvezetője. "Nevet, mert működőképes marad az ombudsmani hivatal, és sír, mert nem sikerült azt teljes létszámban felállítani." Ezt a szocialisták "súlyos alkotmányos hibájának" minősítette a frakcióvezető. "A köztársasági elnök elsősorban az ellenzéknek kívánt gesztust tenni a jelöléssel, hiszen két támogatottjukat, az általános helyettest és a kisebbségi ombudsmant jelölte" - közölte. "Mi elfogadtuk a jelölteket, a szocialisták nem. Felháborító, hogy pont az adatvédelmi biztost nem támogatták, aki a köztársasági elnök jelöltje volt."

Szájer felszólította a szocialistákat, hogy hagyjanak fel ezzel a magatartással, miszerint "mindenre nemmel szavaznak". "Az alkotmányos rendszer működését veszélyezteti az MSZP magatartása" - közölte. Hozzátette: ők már februárban hajlandóak lettek volna egyeztetni, de a szocialisták elzárkóztak ettől. "Még számos személyi kérdés kerül a parlament elé, elvárjuk a szocialista párttól, hogy akkor kompromisszumkészebbek legyenek" - mondta.

A fideszes frakcióvezető nem ért egyet az MSZP-vel abban, miszerint Makonczainak nem volt meg a kellő szakmai háttere. "Makonczai Mihály felkészült jogász, komoly szakmai háttere van" - közölte Szájer, aki szerint a jelölt tevékenysége átfedte az adatvédelem területét is. Makonczai jogszociológiával foglalkozik. A frakcióvezető szerint korábban nem fogalmazódtak meg ilyen élesen a szakmai követelmények, például Majtényi László sem adatvédelemmel, hanem az ombudsmanok tevékenységével foglalkozott adatvédelmi biztossá való kinevezése előtt. Szájer megerősítette: mindenképpen azt szeretnék, ha be lenne töltve az adatvédelmi ombudsmani poszt.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Korábban:

(2001. június 18.)