A legfőbb ügyészhez fordul ingatlanügyben az SZDSZ <br/>

Vágólapra másolva!
Polt Péter legfőbb ügyészhez fordul az SZDSZ az Országgyűlés ingatlanjuttatási albizottságának döntései miatt, mert aránytalannak és erkölcstelennek tartja az ingatlanok kiosztását. A szabad demokraták el akarják érni a bizottsági jegyzőkönyvek titkosságának feloldását is.
Vágólapra másolva!

Törvényességi vizsgálatot kér az SZDSZ a legfőbb ügyésztől a társadalmi szervezeteknek kiosztott ingatlanok ügyében. A szabad demokraták azzal indokolták döntésüket, hogy jelentős ingatlanok kerültek a kormánypártokhoz kötődő civil szervezetekhez. Béki Gabriella, az albizottság SZDSZ-es tagja elmondta, hogy az albizottság döntéseinél szeretett volna értékelési szempontokat bevezetni. Azt akarta elérni, hogy maximálják az egy szervezetnek juttatható ingatlanok számát, továbbá részesítsék előnyben a régebben működő civileket és a szociális jellegű szervezeteket. Az albizottság azonban javaslatait elutasította. Béki szerint a testület korábbi döntéseinél az egyetlen ellenszavazatot ő adta le, ezért is kérte, hogy a zárt ülések titkos jegyzőkönyveit hozzák nyilvánosságra. Amíg ez meg nem történik, az üléseken nem kíván részt venni (Zuschlag János, a szocialista bizottsági tag korábban úgy nyilatkozott, az albizottság konszenzussal hozta meg döntéseit). Bognár László, a bizottság MIÉP-es tagja is elismerte, hogy az SZDSZ nem lobbizott társadalmi szervezetek mellett, szemben az összes többi párttal.

Az albizottság egyébként már csaknem minden ingatlant kiosztott néhány vidéki helyiség, valamint a két legnagyobb értékű ingatlan (a balatoni MÚOSZ-üdülők) kivételével. Ezekről azért nem döntöttek, mert az újságíró-szervezetek előzetes megegyezése alapján továbbra is az újságírók pihenését fogják szolgálni.

Az ingatlanokra tavaly augusztus 19-ig lehetett pályázni a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) által kiírt feltételekkel. A dátum azért is érdekes, mert több társadalmi szervezetet közvetlenül a határidő előtt, néhányat pedig csak utána jegyzett be a bíróság. Ilyen például a Debreceni Koronglövő Egyesület, amely öt ingatlanrészt kapott a cívis városban. A KVI adatai szerint 1700 ingatlanra vagy ingatlanrészre mintegy 1500 pályázó csaknem 20 ezer pályázatot nyújtott be. A pályázatok elbírálására a parlament társadalmi szervezetek bizottsága felállított egy ingatlanjuttatási albizottságot, amely a KVI adatai alapján döntött a pályázatok sorsáról. Ebbe minden párt egy-egy képviselőt delegálhatott, elnöke a fideszes Halász János lett. Az albizottság decemberben és februárban döntött a vidéki ingatlanok többségéről, a héten pedig a fővárosi és a balatoni helyiségekről.

A Magyar ENSZ Társaság vezetősége a tegnapi lapokból értesült arról, hogy egy MIÉP-hez közel álló alapítványnak utalták ki az Andrássy út 124.-ben eddig bérelt irodájukat, gyakorlatilag lehetetlenné téve a tekintélyes nem kormányközi szervezet működését. Simai Mihály akadémikus, a magyar ENSZ Társaság elnök elmondta, ha bebizonyosodik, hogy nem utaltak ki számukra ingatlant, Kofi Annan ENSZ-főtitkárhoz, illetve az ENSZ Társaságok Nemzetközi Szövetségéhez fordulnak.

(Népszava)

Ajánló:

Korábban:

(2001. június 15.)