Rogán Antal szerint néppártot akar a Fidesz, nem kis pártok laza szövetségét <br/>

Vágólapra másolva!
Nem kis pártok laza közösségét, hanem néppártot akar a Fidesz. A párt egyik legfiatalabb elnökségi tagja szerint ha az MSZP az ország céljairól, az értékek megőrzéséről beszélne, akkor az Országimázs Központ a szocialisták kampányát segítené. A kormányzó párt programjában baloldali értékek mentén politizál, de Rogán Antal szerint csupán tették azt, amiről az előző kormány csak beszélt.
Vágólapra másolva!

- Értesüléseink szerint a Fideszen belül két vonal létezik, egy liberális és egy konzervatív. Ön az utóbbihoz tartozik. Miért?

- Először is szerintem nincs két irányzat. 1997 óta, mióta tagja vagyok a pártnak, azt éreztem, a Fidesz ténylegesen egy csapat, és ennek köszönheti eddig elért eredményeit. Az természetes, hogy egyének s akár csoportosulások között is lehetnek szemléletbeli különbségek. A Fidesznél ez nem meghatározó, és semmi esetre sem húznék éles választóvonalat. De az sem titok, hogy magamat a szó európai értelmében tekintem konzervatív politikusnak. Először a Fidesz ifjúsági szervezetének lettem a tagja. A Fidelitas 1996-ban, megalakulásakor azt a tudatos döntést hozta, hogy az európai néppártok nemzetközi szervezetéhez csatlakozott, s nem a Liberális Internacionálé ifjúsági szervezetét választotta. Szerintem itthon is - mint ahogy Nyugat-Európa több nagy országában kialakult - két nagy politikai tömb áll egymással szemben: a néppártiságnak kell megtalálnia formáit a Fideszen belül. Az elmúlt három évben ez evidenciává vált. A Fidesznek az a felelőssége, hogy az elkövetkező években egyértelművé tegye: a széles értelemben vett jobbközép néppártot saját soraiból mások integrálásával ki tudja alakítani.

- Az integrálás a kis pártok és a szövetségesek Fideszbe való beolvasztását jelenti?

- Az MKDSZ-es politikusok, akik a Fidesz frakciójában politizálnak, nem mondhatják, hogy bármilyen értelemben fel kellett volna adniuk belső szuverenitásukat. Megőrizhették önálló szervezeti létüket. Eltérő véleményeiket is érvényesíthették a képviselőcsoporton belül. Hasonló formát kell keresni azoknak, akik akár egyénileg, akár csoportos formában csatlakoznának a Fideszhez. De nem szabad elfelejteni, hogy egy néppártot akarunk, s nem a kis pártok laza közösségét.

- A legutóbbi kongresszuson választották az elnökségbe. A Fidesz vezetőinek egy része önt nem támogatta, sőt információink szerint Áder János korteskedett is ön ellen.

- Nem tudom, honnan származnak az információi, szerintem nem így volt. Az viszont természetes, hogy a Fideszen belül az elnökségi tagságért verseny van. Jónak tartom, ha egy pártban kvóták helyett teljesítményelv és a tagság támogatása dönti el, kiből mi lehet.

- A külső szemlélőnek úgy tűnik, továbbra is Kövér irányítja a pártot.

- Szerintem nem egy ember irányítja a Fideszt, itt a szó szoros értelmében csapatmunka zajlik. Az kétségtelen, akik megjelenítik a pártot, azoknak döntő szerepük van: Áder János, Szájer József, Deutsch Tamás, Pokorni Zoltán és Orbán Viktor egyetértése nélkül stratégiai kérdésekben nem lehet döntést hozni. Ebben nincsen semmi meglepő, ez a világon mindenütt, minden magára valamit adó politikai pártban így van.

- Köztudott, hogy a hatos fogat dönt a legfontosabb kérdésekben, az is ismert, hogy a trojka, Áder, Orbán és Kövér mondja ki az utolsó szót. Demokratikusnak tart ilyen pártot?

- Attól, hogy köztudott, nem biztos, hogy ez így van. Nem misztifikálnám túl azt, hogy léteznek, és bizonyos rendszerességgel működnek az operatív célú egyeztetések. A párt elnöksége is rendszeresen ülésezik, és higgye el, a legfontosabb döntések itt születnek.

- Az ellenzék és a választók egy része biztosra veszi, hogy az olimpia megrendezésével csak a választások miatt kacérkodik a Fidesz.

- Nem a Fidesz, hanem a kormányfő jelentette be, hogy olimpiát rendeznénk. Természetesen ehhez megkapta a párt és a frakció teljes támogatását.

- Bejelentés előtt vagy után?

- Nyilvánvalóan beszélgettünk erről, de a sajtóban akkor történt a bejelentés, amikor a kormányfő találkozott a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökével. Furcsa lett volna, ha ezt a Fidesz kezdi kommunikálni, mert ez nem pártügy.

- Nem választható külön, amíg a Fidesz kormányoz. De kérdezhetem, hogy a frakció tagjai a bejelentés előtt értesültek a szándékról, vagy csak utólag?

- Voltak, akik előbb tudták, akadtak, akik a sajtóból értesültek. De nem ezt tartom fontosnak, hanem azt, hogy ehhez megvan a párton belüli támogatottság. S nem azt kerestük, hogy valamit miért nem lehet kivitelezni, hanem azt, hogy a nemes célt miként lehet megvalósítani. Ezért mondom, hogy az olimpia nem pártügy, s mindent megteszünk azért, hogy a politikai, a gazdasági, a társadalmi és a sportélet szereplőinek támogatását megnyerjük. Támogatottság nélkül nem képes az ország ekkora feladat megoldására.

- A Fidesz-frakció szolnoki zárt ülésén Áder János figyelmeztette a honatyákat, hogy bárki gyanúba keveredik, házon belül "kinyírják", ráküldik az ügyészségi nyomozóhivatalt. Sejtenek valamit, és figyelmeztetésnek szánták, hogy az illető még idő előtt távozzon, vagy csak a választás előtt nem szeretnék, ha bármi beárnyékolná a Fideszt?

- Ezt határozottan visszautasítom, Áder János ugyanis nem mondott ilyet. Mindenki, aki a Fideszben politizál, tudja, hogy számíthat a többiek támogatására. Aki viszont nem bizonyul méltónak a közös bizalomra, annak el kell hagynia a pártot vagy a frakciót. Bizonyára ennek az erkölcsi hozzáállásnak is köszönhető, hogy a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjában, ellentétben az MSZP-vel, nincsenek "tocsikolás" gyanújába keveredett volt pártpénztárnokok.

- Az ellenzék szerint az Országimázs Központ (OIK) nemcsak hazánknak, hanem a Fidesznek is korteskedik.
- Az Országimázs Központra az országnak van szüksége, és nem a Fidesznek.

- Arra, hogy a miniszterelnök protokollútjait megörökítsék és azt alkalmanként 3-4 ember nézhesse meg?

- A kormányfő legfontosabb útjairól készülnek filmek, ezek bemutatásra kerültek eddig is és kerülnek ezután is a Magyar Televízióban, így mindenki láthatja azokat.

- Akkor miért nem az MTV forgat, s miért az OIK?

- Ne felejtse el, az OIK forgatócsoportját archiválási feladattal sokszor olyan helyre is beengedik, ahova már a közszolgálati tv tudósítója sem juthat be. Más államférfiak körül is dolgoznak ilyen stábok. De ez csak egy része az OIK munkájának. A belföldi munka azért fontos, mert az embereket érdemes megnyerni közös nagy célokra. Az ország pesszimista hangulatát cselekvő optimizmussá kell változtatni, ez mindannyiunk érdeke.

- Az ellenzék arra kíváncsi, mire költötték a milliókat.

- Az OIK körül minden rendben van, az Állami Számvevőszék a Miniszterelnöki Hivatalnál rendszeresen ellenőrzi az elköltött pénzeket és az OIK által kötött szerződéseket. Az Országgyűlés számvevőszéki bizottsága pedig bármikor betekinthet ezen vizsgálatok eredményeibe. Szó sincs pazarlásról, mindennel elszámolunk. Az ellenzék csak hangulatkeltésre törekszik.

- Akkor is, amikor az anyagiakat kérik számon?
- Akkor pláne.

- S amikor azt mondják, hogy az OIK a Fidesz kampányát segíti?

- Az országimázs feladata szerte a világon mindenhol az, hogy az ország értékeiről, legfontosabb céljairól beszéljen, értékeink közös megőrzésére, céljaink közös megvalósítására buzdítson. Ha az MSZP is erről beszélne, akkor azt érezhetnénk, hogy az országimázs az MSZP kampányát segíti.

- A Fidesz a kormány programjával elvette az MSZP-től a baloldali értékeket.

- Sem a gazdaság, sem a politika kérdéseiről nem ideológiai törésvonalak mentén beszélünk, hanem praktikusan, úgy is mondhatnám, józan paraszti ésszel igyekszünk eldönteni, mi az, ami jó az embereknek. Nem az ellenzék témáit vettük el, csak azokat a célokat valósítottuk meg, amelyekről az előző, baloldali kormány csak beszélt, de megvalósításuk érdekében nagyon keveset tett.

- A zártkörű frakcióülésen az is elhangzott: a Fidesznek, bárhogy alakuljon a népszerűségi indexe, mindenképpen az a jó, ha minél előbb tartják a választásokat..

-Azt gondolom, majdnem mindegy, hogy jövőre áprilisban vagy májusban választunk-e.

- A szocialistáknak nem mindegy, mert elesnek a május 1-jei korteskedéstől.

- Nyilván ez nem szolgálja a Fidesz érdekét. Személy szerint jónak tartanám, ha a választások első fordulója áprilisban lenne. Ám a végső döntést a köztársasági elnök hozza meg.

- A Fidesz mit javasol?

- Engedje meg, hogy ezt először Mádl Ferencnek mondjuk el, az év vége felé. Attól nem félünk, hogy akár korábbi, akár későbbi választás esetén változna a pártok támogatottsága. A Fidesz népszerűsége egyre nő, az MSZP-é stagnál, sőt az utóbbi időben csökkent is.

- Éppen erről az elbizakodottságról szóltak a vezetők a Fidesz-frakció legutóbbi zárt ülésén, mondván, a pártnak ez árthat a legtöbbet.

- Ez nem elbizakodottság, csak óvatos optimizmus. Optimista vagyok, mert azt látom, hogy mind a gazdaságpolitika, mind a társadalompolitika terén van mire büszkének lennünk az elmúlt három esztendőből.

(Magyar Hirlap)