Még a szállító is sokallja a TETRA-milliárdokat

Vágólapra másolva!
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kormányzati és készenléti szervek kommunikációs rendszerét a "félretett" pénzek körülbelül feléből ki lehetne építeni. Még a feladat elvégzésére állítólag "kiszemelt" Motorola nyilatkozataiból is az derül ki: a drága készülékek megvásárlásával együtt is 20-25 milliárd forintból létre lehetne hozni egy megfelelő színvonalú távközlési hálózatot. Arról nem is szólva, hogy a lehetséges beszállítóknak is az átlátható pályázaton való megkérdőjelezhetetlen győzelem lenne az érdeke.
Vágólapra másolva!

Már a kormányzati megrendeléseket várhatóan elnyerő, nemzetközileg elismert vállalatok is kényelmetlenül érzik magukat a kormány és a Magyar Posta "közbeszerzési" gyakorlata miatt.

Legalábbis erre lehet következtetni azokból a nyilatkozatokból, amelyek a kormányzati és készenléti kommunikációs rendszer technológiájának szállítására állítólag "kiszemelt" Motorola tegnapi sajtótájékoztatóján hangzottak el.

Galambos József, a Motorola Magyarország projektmenedzsere azt hangsúlyozta: cége semmilyen megállapodást nem kötött a Magyar Postával. A Motorola érdeke az, hogy nyilvános, vitathatatlan és mindenki számára megkérdőjelezhetetlen formában nyerje el a TETRA szabványú rádióhálózat kiépítésére szóló megrendelést - tette hozzá.

Ez a forma pedig aligha lehetne más, mint a hivatalosan meghirdetett pályázat több versenyzővel - vélik szakértők. A közbeszerzési kötelezettséggel kapcsolatban egyébként kérdések sorát intézték ellenzéki képviselők a kormánynak. A rendszer kiépítésével megbízott Magyar Posta azonban nem látja szükségét a közbeszerzésnek. Kalmár István postavezér kijelentésiből az körvonalazódik: a költségvetési pénzekből finanszírozott szervezet azért nem köteles versenyeztetni, mivel az infrastruktúra kiépítéséhez állami forrást nem vesz igénybe. Szakértők szerint azonban kérdéses, hogy a finanszírozást várhatóan végző Magyar Fejlesztési Bank (MFB) hitelei nem számítanak-e állami pénznek, amikor az költségvetési milliárdokat nyel el.

Hozzátartozik, azt szinte mindenki elismeri, hogy a Motorola képes lenne ellátni a TETRA rendszerhez kapcsolódó feladatokat, hiszen Európában már több zárt készenléti rendszer megvalósítására is megrendelést kapott. Csakhogy egyáltalán nem kizárható az sem, hogy a versenyeztetés lejjebb vinné az árat vagy magasabb szolgáltatási minőséget biztosítana.

A nagy viharokat kiváltó 51,3 milliárdos beruházás becsülhető költségeiről Galambos József elmondta: egyelőre nem tudják, hogy milyen elvárások alapján, mekkora területi lefedettséggel, hány virtuális hálózattal és milyen területi adatforgalom elviselésére képes rendszert kellene kiépíteniük. Ha 90-95 százalékos lefedettséget, átlagos adatforgalmat kellene lebonyolítania, és mintegy 50-60 ezer fő venné igénybe, akkor mintegy 20-30 milliárd forintba kerülne a rendszer kiépítése. Ebbe az összegbe beleértendők azok a végfelhasználói készülékek is, amelyekkel például a rendőrség, a tűzoltóság és a mentők emberei kommunikálnának egymással - fejtette ki.

A Motorola kijelentései nyomán még nehezebb megítélni, pontosan mire szánhatják a kormány által megígért 51,3 milliárd forintot. A költséges infrastruktúra egy része eleve adott, mivel ezeket a Belügyminisztérium (BM) és a Honvédelmi Minisztérium (HM) már meglévő antennái és adatátviteli útjai képezik majd.

Az ezek által lefedetlen területeket az Antenna Hungária és a Matáv-csoport kapcsolja be a rendszerbe, információink szerint a Westel 0660-as rendszer antennáinak átalakításával. Ez szintén lejjebb szállítaná a költségeket.