Kedden döntenek az MSZP népszavazási kezdeményezéséről

Vágólapra másolva!
Az Országos Választási Bizottság kedden dönt az MSZP újra benyújtott népszavazási kezdeményezéséről. Ebben a hétvégi szabadnapokról, a nyugdíjemelésről, a hivatásos hadseregre való áttérésről és ingyenes középfokú nyelvvizsgáról szavaztatnák a választókat.
Vágólapra másolva!

Az Országos Választási Bizottság (OVB) keddi nyilvános ülésén dönt az MSZP ismételten benyújtott népszavazási kezdeményezéséről, melyben a hétvégi szabadnapok rendjéről, a nyugdíjemelés módjáról, a hivatásos hadseregre való áttérésről és a közoktatásban megszerezhető ingyenes középfokú nyelvvizsgáról kérdeznék a választó polgárokat.

Ez év májusában egyszer már hitelesítette az OVB az aláírásgyűjtő ívet, de a döntés ellen több kifogás érkezett. Ezek alapján az Alkotmánybíróság júliusban formai okból megsemmisítette az OVB határozatát, és új eljárás lefolytatására kötelezte a testületet.

Az Alkotmánybíróság szerint a kérdéseket külön íven kell feltenni. Az MSZP eleget tett ennek a feltételnek, és lényegileg azonos tartalommal, négy külön íven terjesztette a bizottság elé a népszavazási kezdeményezésben felteendő négy kérdést. Így az MSZP-nek az ügydöntő népszavazás során minden kérdésben 200 ezer aláírást kell összegyűjtenie négy hónapon belül.

Ha országos referendum eredményes lesz, döntése az Országgyűlésre kötelező. Az ügydöntő népszavazás akkor eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele, de legalább az összes választópolgár több mint egynegyede a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott.

Az OVB kedden egy teljesen új eljárás keretében tárgyal a kezdeményezésről. A korábbi vita alapján akár azonnal is dönthet a bizottság, de át is tekintheti újból tételesen a négy kérdést. Ha a bizottság kedden döntést hoz, határozata a Magyar Közlönyben való megjelenéssel válik kihirdetetté. Ezt követően 15 nap áll rendelkezésre ahhoz, hogy ellene panasszal éljen valaki az Alkotmánybíróságnál.

A 11 tagú testület korábbi, hat-öt arányú döntése miatt ezúttal várhatóan tételesen megvitatják a kérdéseket. Újólag megvizsgálják, hogy ezek nem irányulnak-e burkolt alkotmánymódosításra. A testület korábbi ülésén megfogalmazódott: a sorkatonai szolgálat megszüntetését célzó javaslat megvalósításához az alkotmány módosítására is szükség lenne.

Korábban:

Három hét múlva döntenek az MSZP népszavazási beadványáról