Folytatódik a budapesti közvilágítás körüli botrány

Vágólapra másolva!
Miközben holnap alakuló ülését tartja a budapesti közvilágítást működtető, részben önkormányzati tulajdonú cég, a fővárosi ellenzék újabb visszásságokat fedezett fel az alapító iratokban.
Vágólapra másolva!

Holnap tartja alakuló ülését a Budapesti Elektromos Művek Rt. (Elmű) és a fővárosi önkormányzat által életre hívott közvilágítási társaság. A fővárosi közgyűlés tulajdonosi bizottsága tegnap tárgyalt többek között a cég üzleti tervéről és a tagok díjazásáról. Az ülésen szóba kerültek azok az ellenzéki észrevételek is, amelyek szerint a társaság létrejöttével milliárdos kár éri Budapestet, viszont az Elmű előnyös üzletet köt.

Deák András, a közbeszerzési bizottság ellenzéki elnöke újabb furcsaságokat fedezett fel a cégalapításról szóló dokumentumokban. Többek között azt, hogy a főváros - más önkormányzatokkal ellentétben - nem szed közterület-használati díjat a részben az Elmű tulajdonában lévő cégtől. Az áramszolgáltató viszont díjazásban részesül bizonyos oszlopok használata után. Továbbá a fővárosi közgyűlés úgy vállalta át az Elmű kötelezettségeit egy reklámcégtől, hogy – Deák állítása szerint - senkinek nincs tudomása arról, milyen terhekről is van szó valójában.

Deák András azt is furcsállotta, hogy az elektormos művek nullára leamortizált eszközöket apportált be a közös vállalkozásba, miközben a főváros mintegy 3 milliárd forint készpénzzel szállt be az alapításba. Ráadásul az Elműt ezek után garantált osztalék illeti meg, függetlenül attól, hogy nyereségesen működik-e a cég.

Az önkormányzat illetékes ügyosztályán megtudtuk, évente körülbelül 200 millió forint jár majd az Elműnek, de csak 2008-tól kezdve. A tulajdonosi bizottság tegnapi ülésén cáfolták az ellenzék gyanúit. Somlyódi Csaba MSZP-s képviselő elmondta: a 8 milliárd forintos törzstőkéjű társaságba csak 30 millió forint értékben visz be nullára leírt eszközöket a főváros és az áramszolgáltató. Az Elmű elsősorban értékes vezetékhálózatát apportálja a cégbe.

A közös társaság alapítása azért vált elkerülhetetlenné, mert az áramszolgáltatás magánosításakor az infrastruktúrát is privatizálták. A főváros így nem tudta kötelezni az Elműt a korszerűsítésre. Ami nem is állt érdekében a cégnek, hiszen a régi berendezések több energiát fogyasztanak, s ezt a pénzt az önkormányzatnak kell befizetnie az Elmű kasszájába.