Felmondta a VDSZSZ a hároméves megállapodást

Vágólapra másolva!
Felmondta a hároméves megállapodást a VDSZSZ, december 31-i lejárattal. A szakszervezet szerint a MÁV Rt. vezetősége a megállapodás egyik pontját sem teljesítette az eredeti szándékok szerint, emiatt hozta ezt a döntést. A MÁV vezetősége viszont várhatóan bírósághoz fordul annak megállapítására, hogy a szakszervezet jogszerűtlenül járt el.
Vágólapra másolva!

Egy évvel a lejárata előtt, december 31-i határidővel felmondta a MÁV-val kötött hároméves megállapodását a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ). Az érdekképviselet elnöke, Gaskó István elmondta, hogy a MÁV Rt. öt pontban nem, egyben pedig csak részben teljesítette a megállapodásban foglaltakat. Ez utóbbi a bérekre vonatkozik, ami a vasúti dolgozók esetében mindössze 11 százalékkal emelkedett, míg országosan, a gazdaság teljesítőképességének következtében, 17 százalékkal lettek magasabbak.

A VDSZSZ sérelmezi, hogy a MÁV Rt. elmulasztotta előterjeszteni a tavaly szeptemberre ígért új bértarifarendszer kialakítására vonatkozó tervezetet. A vasúti reformmal kapcsolatos ígérete ellenére nem delegálta a szakszervezetek vezetőit a Reformtanácsba, és még tájékoztatót sem küldtek a MÁV Rt. átalakításáról. A munkáltató megszegte a vasutasok foglalkoztatásáról szóló szakaszt is, vagyis a létszámcsökkentés a duplája a megállapodásban rögzítettnek. Nem kezdődtek tárgyalások a jóléti és szociális juttatások rendszerének átalakításáról, valamint a MÁV Rt. vezetősége nem törekedett egy európai, rendezett munkahelyi kapcsolat kialakítására, a vasúttársaság vezérigazgatóját az elmúlt másfél évben kétszer is elítélték, és pénzbírsággal sújtották a munkavállalói jogok megsértéséért.

Gaskó szerint a MÁV Rt.-nek még október folyamán kezdeményeznie kell a 2002. évi bértárgyalást, ami kedvező helyzetet teremthet a vasutasok számára, és érvényesíthetik az Országos Munkaügyi Tanács jövő évre szóló bérfejlesztési ajánlatát. Nem örült a VDSZSZ-lépésnek a Mozdonyvezetők Szakszervezete (MOSZ). Borsik János elmondta, hogy őket tegnap délutánig hivatalosan még nem értesítette a VDSZSZ a döntéséről. A MOSZ, mint a legerősebb vasutas-szakszervezet, önállóan értékelte a kialakult helyzetet, és - annak ellenére, hogy a megállapodásban foglaltak szerintük sem teljesültek minden területen - egyelőre nem kívánja felbontani a 3 éves megállapodást. Egyelőre várják a MÁV reagálását, s ezt követően lépnek, nyilatkozta Borsik János.

Külső szakértőivel is megvitatja a VDSZSZ döntésének jogosságát a MÁV Rt., és várhatóan bírósághoz fordulnak, közölte érdeklődésünkre Bajnai Gábor, a vasúttársaság vezérigazgató-helyettese. Szerintük a VDSZSZ megsértette a Munka törvénykönyvét, valamint a kollektív munkaszerződésben foglaltakat. A vasút vezetése azt tervezi, hogy a bíróság döntéséig tovább biztosítja a hároméves megállapodásban szereplő béremelést, a különböző jutalmakat és egyéb juttatásokat. A MÁV szerint a szakszervezet lépése rontja a vasúttársaság piaci megítélését, bizonytalan helyzetet teremt a vállalatnál s hátrányos helyzetbe hozhatja a dolgozókat is.

Korábban: