Kovács szerint kisebbségben a kormány

Vágólapra másolva!
Miután elveszítette parlamenti többségét, az MSZP szerint normális demokráciában a kormánynak le kellene mondania, hogy minél előbb kiírják a választásokat. Kovács azonban most már, a választások előtt fél évvel jobbnak tartaná, ha a kormányfő bejelentené, hogy kisebbségből kormányoz, és ehhez milyen megállapodásokat köt az Országgyűlésben. Bogár László miniszterelnökségi államtitkár erre azzal válaszolt, hogy függetlenek egy csoportja folyamatosan támogatja a kormányt.
Vágólapra másolva!

Napirend előtti felszólalásban beszélt az MSZP elnöke arról, hogy a múlt héten a koalíciós pártok képviselőinek száma az összlétszám fele alá csökkent, így a kormány hivatalosan elveszítette parlamenti többségét. Kovács László szerint egy demokratikusan működő jogállamban ilyenkor a kormány benyújtja a lemondását, hogy ki lehessen írni a választásokat, vagy bejelenti, hogy kisebbségből kormányoz, és ismerteti ennek szabályait. Kovács szerint azonban most már túl közel van a választás, így nem lenne jó előrehozott választásokat tartani.

Az MSZP vállalja, hogy válságos helyzetek kezelésében segítséget nyújt a kormánynak, viszont felszólította a koalíciót, hogy a választásokig hátralevő időben már ne kössön nemzetközi szerződéseket, ne vállaljon a következő kormány terhére jelentős összegű kötelezettségeket és állítsa le a személycseréket. (Az 1998-as választások előtt a Fidesz ugyanezt követelte a Horn-kormánytól.)

A kormány nevében Bogár László, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára válaszolt, aki szerint semmi sem veszélyezteti a stabil kormányzást. Ezt részben azzal indokolta, hogy független képviselők egy csoportja folyamatosan támogatja a kormányt.

Mint ismeretes, szeptember 19-én az FKGP frakciója kizárt 6 képviselőt (és felvett kettőt), amellyel 192-re csökkent a kormánykoalíciót alkotó pártok képviselőinek száma. A többséghez - ha mindenki bent van - 194 szavazat kell. A Fidesz azonban még az év elején megállapodást kötött a Lányi Zsolt vezette akkor reform kisgazdáknak nevezett független csoporttal, amely vállalta, hogy megszavazza a kormány előterjesztéseit.

Kovács László kedden délben sajtótájékoztatón elemzte a helyzetet. Az MSZP elnöke amiatt is vitatja a koalíció legitimitását, hogy 1998-ban szám szerint kevesebb szavazt érkezett a Fidesznek, mint az MSZP-nek, csak a választási rendszer sajátosságai miatt lett több képviselője a Fidesznek. A győztes párt végül korábbi riválisával kötött koalíciós megállapodást, amelynek frakciója a jelen helyzetben már nem képviseli a pártot a parlamentben. Mindezek után, kiegészítve azzal, hogy a többség formálisan elfogyott, Kovács megismételte napirend előtt elmondott gondolatait a kisebbségi kormányzás megkezdésének bejelentéséről. Nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy az MSZP készül-e benyújtani bizalmatlansági indítványt a kormánnyal szemben.

Kovács Lászlónak, az MSZP elnökének nem kell aggódnia a koalíciós többségért, mert a kormánypártok teljes mértékben biztosítani tudják az ország kormányzását - jelentette ki Szájer József, a Fidesz frakcióvezetője keddi sajtótájékoztatóján a Parlamentben. Szájer József elmondta: a Fidesz 142, az MDF 16, az FKGP 34 képviselője, valamint négy független képviselő, akivel a Fidesznek aláírt megállapodása van, biztosítja a kormányzati többséget.

[origo]

Korábban:

Elfogyott a kormánytöbbség
(2001. 09. 20.)