Szabályellenes volt a szeszcsempészettel vádolt parancsnok lebuktatása

Vágólapra másolva!
Tanúmeghallgatásokkal folytatódott a Sínai-félszigeten dolgozó Többnemzetiségű Erők és Megfigyelők magyar kontingensének volt parancsnokának pere. A többek között szeszcsempészettel vádolt Csák lebukásához vezető ellenőrzés a ma meghallgatott tanú szerint szabálytalan volt.
Vágólapra másolva!

Csák Mártont még tavaly szeptemberben rendelték haza állomáshelyéről szeszcsempészet kísérletének alapos gyanújával. Az akkori híradások szerint a parancsnok a kontingens táborából több karton alkoholt próbált Kairóba csempészni.

A kedden kezdődött perben a katonai ügyészség szolgálati és elöljárói hatalommal való visszaéléssel, alárendelt megsértésével, magánokirat-hamisítással, elöljárói intézkedés elmulasztásával, felbujtóként elkövetett sikkasztással és szolgálati közeg ellen elkövetett erőszakkal vádolja Csák Mártont.

A bíróság szerdán tanúként hallgatta meg Isaszegi János dandártábornokot, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Hadműveleti Központjának parancsnokát, aki az összes külföldi misszió elöljáró vezetője. A dandártábornok elmondta: Csák Márton munkájával maximálisan meg volt elégedve. Kizártnak tartotta, amit egyes tanúk állítottak, nevezetesen azt, hogy a parancsnok italozó életmódot folytatott. Közölte: tavaly augusztusban járt a kontingensnél, ahol a katonák sem az állománygyűlésen, sem pedig négyszemközt nem jelentették neki, hogy bármiféle problémák lennének a táborban.

A vádirat szerint Csák Márton egy alkalommal több karton italt, illetve kakaóport, kávét és tejport rakodott megkülönböztető jelzéssel ellátott autójába, amivel megpróbálta elhagyni a tábor területét, azonban a kapunál a járőrök feltartóztatták. Ezzel kapcsolatban Isaszegi János elmondta, hogy a tábor életével összefüggő, minden részletet és intézkedést rögzítő úgynevezett műveleti naplóban nem szerepel a parancsnok feltartóztatására megszervezett akció terve. Hozzátette: ami ebben a naplóban nem szerepel, az nem szabályos.

Isaszegi János közölte: ha a parancsnok által elkövetett esetleges jogsértésről szereznek tudomást a katonák, akkor azt a parancsnokhelyettesnek vagy az MFO parancsnokának kellett volna jelezniük; saját maguk pedig nem szervezhettek volna akciót. Hozzáfűzte: ebben az esetben az MFO-misszió parancsnokságának kellett volna eljárást kezdeményeznie.

Csák Márton az első tárgyalási napon közölte, hogy büntetőjogilag nem érzi magát bűnösnek, de azt elismerte, hogy valóban megsértette az MFO szabályait. Megjegyezte, hogy ezért munkáltatójától már megkapta a felelősségre vonást.

Korábban:

Ártatlannak vallotta magát a szeszcsempészettel gyanúsított parancsnok