Megingott a bársonyszék Mikola István alatt

Vágólapra másolva!
Az elmúlt napok eseményei kérdésessé tették, hogy akár a választásokig is a székében maradhat-e Mikola István. A Fidesz-frakcióban a Magyar Hírlap értesülései szerint egy héten belül eldől, megkapja-e a további támogatást az egészségügyi miniszter, akinek sorsáról azonban csak a kormányfő dönthet.
Vágólapra másolva!

"Mikola István jó ideje bökdösi már az orrával a villanypásztort" - ez a mondat az elmúlt napokban szállóigeként terjedt a Fidesz-körökben. Kétségtelen: az egészségügyi miniszter személyéhez egyre több, a kormányzat és a kormányzó párt megítélését negatívan befolyásoló esemény kötődik.
Nemcsak a közvélemény, de a Magyar Hírlap információi szerint a Miniszterelnöki Hivatal, sőt maga a miniszterelnök is nehezményezte például, hogy Mikola István kitüntetést adott a saját öccsének. Akkor, amikor még a Hungaropharma privatizációja miatt kirobbant, a két testvér érdekeltségi viszonyait feszegető botrány sem csendesedett el. A lap informátorai szerint nem aratott a miniszter osztatlan elismerést azzal sem, hogy miközben a kormány és a nemzetbiztonsági kabinet igyekszik megnyugtatni a lakosságot az amerikai válaszcsapások esetleges veszélyeit illetően, Mikola István egy sajtótájékoztatón mintegy mellékesen kijelentette: háborúban állunk, és fel kell készülnünk egy esetleges biológiai támadásra. Nem véletlen, hogy e nyilatkozata után egy napra "kivonták őt a forgalomból", a Vatikánba küldték, a minisztériumban pedig hírzárlatot rendeltek el.
Elemzők szerint a miniszter határozottságnak feltüntetett agresszív fellépése sem kedvez a Fidesz népszerűségének. Mikola kilenc hónapos működése során már maga ellen haragította - többek között - a gyógyszerészeket, a külföldi gyógyszergyártókat és a betegszervezeteket. Terveihez nem tudta megszerezni a Magyar Orvosi Kamara és az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének támogatását, amely szervezetek ráadásul a miniszterrel szemben az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet dolgozói mellé álltak a Mikola István által "rebelliónak" minősített kórházi akcióban.
Az egészségügyi miniszterrel a kormányzó párt frakciójának is problémái vannak, ez az Országgyűlés egészségügyi bizottságának e heti ülésén ismét nyilvánvalóvá vált. Mint emlékezetes, májusban két törvény kapcsán is a miniszter ellen szavazott a Fidesz parlamenti képviselőcsoportja, most pedig a Ház szakbizottsága a kórháztörvényre mondott nemet Mánya Kristóf fideszes képviselő tartózkodó szavazatának köszönhetően. Úgy tudjuk, a szavazás hátterében az áll, hogy fideszes honatyák aggódnak, nehogy a társadalom úgy értékelje, mintha nagy privatizációs "lenyúlás" lenne készülőben.
A fideszes körökben elképzelhetőnek tartják, hogy ezúttal a korábbinál enyhébb formában kerül kenyértörésre a sor a miniszter és a frakció között. Például, hogy a Ház elnöke addig sorolja hátrébb a törvénytervezetet, amíg ebben a ciklusban már nem kerülhet a plenáris ülés elé. Hasonlóra már volt példa: a fegyvertörvény hosszú ideje "várakozó listán van".
A Fidesz-frakció elnökségi ülésén egyébként nem került szóba, és a hétfői frakcióülés napirendjén sem szerepel Mikola meghallgatása - tájékoztatta a lapot a frakció szóvivője. Halász János hangsúlyozta: a képviselőcsoport korábban már hosszas vita után állást foglalt a kórház-privatizációs törvényjavaslatról, amelyet támogat. Amíg új állásfoglalás nem születik ebben az ügyben, addig a régi érvényes - fogalmazott a szóvivő. A frakció ülésére rendszeresen meghívnak minden minisztert, azokat is, akik nem tagjai a képviselőcsoportnak. Így elképzelhető, hogy az egészségügyi miniszter mégis részt vesz a hétfői tanácskozáson, amelyen mindenképpen jelen lesz Orbán Viktor, hogy egyeztessen a kormány és a frakció között - nyilatkozta a szóvivő.
A Fideszben egyébként hírzárlat van Mikola ügyében, de a lap informátora szerint menesztéséről már többször szó esett. Parlamenti körökből kiszivárgott, hogy egy héten belül döntenek a miniszter sorsáról.
A végső szót nyilvánvalóan a kormányfő mondhatja ki. Orbán Viktor májusban még kiállt minisztere mellett. Szakértők szerint most azonban nehezebb helyzetben van, hiszen azt kell mérlegelnie, mivel veszít többet a Fidesz a választások előtt: ha nem törődve a veszélyekkel megtartja Mikola Istvánt, vagy ha meneszti az egyre inkább kellemetlenné váló minisztert.
Borókai Gábor kormányszóvivő tegnap a lap kérdésére cáfolta, hogy a miniszterelnök személycserékre készülne.
Az ellenzék mindenesetre egyre hangosabban támadja az egészségügy első emberét, mind több "gyenge" pontot fedve fel tevékenységében.

Haiman Éva, Szép Zsuzsa