Vágólapra másolva!
A Népszava szerint pillanatnyilag öt fővárosi patika bezárásáról született vezetői döntés, országszerte azonban ennél több felszámolására lehet számítani. Az érintett gyógyszertáraknál vagy az ingatlan túl értékes, vagy gazdaságilag nem éri meg az üzemeltetése. A privatizációk óta lejárt az öt évre szóló patikai működtetési kötelezettség, így a tulajdonosok megegyezése esetén, semmi akadálya a profilváltásnak vagy az értékesítésnek.
Vágólapra másolva!

Ennek ellenére a tapasztalatok azt mutatják, a tőkeerős beszállóknak többnyire van akkora befolyásuk és hatásuk a gyógyszerészekre, hogy különböző eszközökkel rá tudják venni őket arra, hogy eladják az ingatlant. Azt követően pedig a többnyire személyi joggal rendelkező gyógyszertári szakember vagy ezt a jogát is feladja, vagy próbál új helyiséget találni. Jelenleg is folynak ilyen peres ügyek, éppen ilyen tulajdonosi viták miatt.

Az ügy azért is érdekes, mert többségükben mostanában járnak le a privatizálók működtetési kötelezettségei, az az öt év, amit az önkormányzatok feltételül szabtak a vevőknek: azaz szerződéskötéskor legalább enynyi időre vállalniuk kellett, hogy továbbra is gyógyszertárat működtetnek a megszerzett üzletben.

A határidő lejártával azonban már semmi sem írja elő, hogy az üzlet továbbra is maradjon patika: személyi jogával kizárólag egyedül a gyógyszerész küzdhet a bezárás ellen.

Ma a Magyarországon működő több mint 2000 patikának területi ellátási kötelezettsége van: azaz a törvényi előírás szerint ötezer lakosra kell hogy jusson egy gyógyszertár. Ezzel a patikalétszámmal biztosított, hogy az országban élő 10 millió ember időben gyógyszerhez jusson. Ugyan a privatizációk idején még komoly harc folyt egy-egy patika megszerzéséért, ma már kérdéses: egyes körzetekben, ha például a tulajdonos úgy gondolja, nem éri már meg azt működtetnie, hogyan oldható meg az ellátás.

A személyi jog marad ugyanis többnyire egyedül a patikuson, aki azt vagy megtartja, azonban akkor ingatlant is kell szereznie, vagy azt is eladja, akkor pedig az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak kell megoldást találnia. Hatóságilag a felszámolást követően még fél évig fenn kell tartania az érintett gyógyszertárat, azután viszont azonos körzeten belül kell helyette újat keresnie, azaz a személyi jogot meghirdetnie.