Piramisjátékért féléves házi őrizet luxushotelben

Vágólapra másolva!
Hat-hatmillió forint biztosíték letétbe helyezését követően több mint egy év után visszakapta útlevelét és elhagyhatta Magyarországot az a két német üzletember, akiket egy nemzetközi piramisjáték szervezésének alapos gyanúja miatt múlt év szeptemberében vett őrizetbe a rendőrség. A nyomozás adatai szerint a Funlife Ltd külföldi számláira a 722 beszervezett magyar ügyféltől összesen 1,3 millió dollár érkezett. A biztosíték kártérítésre nem használható fel, legfeljebb a bűnügyi költségek, illetve az esetleges pénzbírság fedezésére szolgál.
Vágólapra másolva!

A Fővárosi Főügyészség hat-hatmillió forint biztosíték befizetése ellenében engedélyezte, hogy egy évig tartó előzetes letartóztatás, majd lakhelyelhagyási tilalom után visszatérjen Németországba az utóbbi évek egyik legjelentősebb piramisjátékának két főszervezője. A két német üzletember egy lengyel és egy magyar társával két éve indította útjára hazánkban a Fit for success elnevezésű oktatási projektet. A beszervezett 722 ügyfél összesen 1,3 millió dollárt utalt a Funlife cég számlájára.

A résztvevőknek 1400-1800 dollárt kellett befizetniük egy bankszámlára, ám abból az összegből minden általuk beszervezett "tanulni vágyó" után több száz dollárt visszakaptak. Ha az alájuk szervezettek újakat toboroztak, további jutalék ütötte az illetők markát. Ilyenformán elviekben a piramis csúcsán lévők a befizetett összeg többszörösének visszaszerzésében reménykedhettek.

A Funlife tevékenységét tavaly szeptemberben kezdte vizsgálni a rendőrség, miután több károsult is jelezte, oktatási program címén piramisjáték szervezése folyik. A Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság (SZBEI) nyomozói egy látványos akció keretében művelődési házban ütöttek rajta az ügyfelek és a cégvezetők zártkörű összejövetelén. A négy főszervező előzetes letartóztatásba került, további hat gyanúsított szabadlábon védekezett. A két német cégvezető ez év februárjáig volt előzetes letartóztatásban. Ezt követően mindkettőjüket szabadlábra helyezték, ám lakhelyelhagyási tilalmat rendeltek el velük szemben.

Papp Csaba alezredes, a SZBEI osztályvezetője megerősítette: érdemben már nem befolyásolhatja a nyomozást, hogy a két főgyanúsított elhagyta az országot. A rendőrségnek csaknem 300 ezer dollárt sikerült zárolnia egy bankszámlán. Ez a pénz az eljárás végén a magyar államot illetheti. Úgy vélte, a hatmillió forintos biztosíték az érintettek korábbi bevételeihez és életviteléhez képest elenyésző. (Az alezredes nem cáfolta a lap értesülését, miszerint a februárban elrendelt lakhelyelhagyási tilalom alatt mindvégig saját költségükön Budapest egyik legjobb szállodájának lakosztályában töltötték idejüket a gyanúsítottak.)

Az ügyészség illetékese kifejtette: a törvényalkotó a biztosíték intézményét kizárólag a majdan jogerősen megállapított bűnügyi költségek fedezésére vagy a kiszabott pénzbírság kifizetése céljából hozták létre. A gyanúsítottakat egyébként, amennyiben szükséges, újra kihallgatásra idézhetik, ám ha ennek nem tesznek eleget, aligha lehet őket elővezettetni. Arra sem kötelezhetők, hogy megjelenjenek a bírósági tárgyaláson. Ám távollétükben is meghozzák velük szemben az ítéletet, valójában a védekezés lehetőségétől fosztják meg magukat, ha nem vesznek részt a büntetőperen. Letöltendő szabadságvesztés esetén egyébként a visszakapják a biztosítékot az elítéltek.