Több milliárddal tartoznak a kórházak a gyógyszerszállítóknak

Vágólapra másolva!
A Népszava értesülései szerint év végéig adtak a gyógyszerek, illetve egyéb orvosi eszközök szállítói határidőt arra, hogy a kórházak rendezzék többmilliárdos tartozásaikat. Most először érett meg a helyzet arra, hogy a négy legnagyobb kórházi beszállító összesítse kinnlevőségeit. Eszerint a korábbi csaknem 10 milliárdos tartozás tovább nőtt.
Vágólapra másolva!

A Népszava információi szerint év végéig adtak a kórházak beszállítói haladékot arra, hogy az intézmények rendezzék adósságaikat. A 60 napon túli kinnlevőségekről jelenleg készül az összesítés, az egészségügyi szolgáltatókat ellátó cégek így legkorábban jövő hétre összesítik az eredményeiket. Így akkor derülhet ki, hogy a teljes társadalombiztosítási kassza mintegy 390 milliárdos éves keretéből -amelynek átlagosan 20-30 százalékát költik a kórházak gyógyszerre, illetve orvosi fogyóeszközre - mekkora összeg az, amellyel tartoznak az intézmények. Becslések szerint többmilliárdos elmaradást kell az intézményeknek sürgősen visszafizetniük.

Most először vált a kórházak adósságállománya olyan mértékűvé, amely arra késztette a négy legnagyobb egészségügyi beszállítót (gyógyszer- és egyéb gyógyászati eszköz forgalmazó), hogy közösen keressenek megoldást az adósságok rendezésére. Ennek érdekében a Kórházszövetséggel is egyeztető tárgyalásokat folyatattak.

Az érintettek szerint a több száz alvállalkozó, illetve kisebb beszállító már most rendkívül komoly működési gondokkal küszködik, de már az óriáscégek is megérzik a kórházak fizetésképtelenségét. (Mint ismert: idén már két olyan intézkedés is történt, amely egyértelműen nehezebb helyzetbe hozta gyógyszerbeszállítókat. Így a patikai árrésrendelet, illetve a gyógyszeráremelések korlátozása is éppen őket sújtotta.)

Bár egyelőre semmilyen konkrét lépésről nem döntöttek, hiszen az a cégeknek sem érdeke, hogy fogyasztóikat, azaz piacukat elveszítsék. Megbénítani azonban ennek ellenére bármikor képesek lennének a betegellátást. Erre eddig egyedül 1996-ban volt példa, akkor az egyik legnagyobb egészségügyi beszállító állította le minden szállítását: így lényegében működésképtelenné vált az intézmények jelentős része. Ezzel a lépéssel akkor a cég elérte: a kormány konszolidált, s mintegy 4 milliárdos "gyors hitelsegéllyel" törlesztette az intézményi tartozásokat.

Az akkor helyzet megismétlődésétől tart Aáry Lajos, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének elnöke. - Annak ellenére, hogy hosszú idő óta a jelenlegi miniszter az első, aki az elfogadott költségvetéshez utólag pénz tudott az ágazatnak szerezni, ez messze nem oldja meg a gondokat. Bár vannak olyan cégek, akik csak részben "élnek" az egészségügyből, illetve vannak olyan szerződések, amely bármikor lehetővé teszi a követelések behajtását; a szállítók jelentős részének gazdasági létét veszélyezteti a most kialakult helyzet - mondta az elnök. - Ugyan az utolsó negyedév adósságjelentésére még a jövő hétig várni kell, az azonban tény: a legutolsó helyzet alapján mintegy 139 kórháznak volt hatvan napon túli tartozása, összesen csaknem 10 milliárd forint. Ez a helyzet azóta pedig csak tovább romlott.