Mikola: az egészségügyben sohasem lesz kánaán

Vágólapra másolva!
Mikola István a szakszervezet rendkívüli ülésén azt mondta: sztrájk esetén is csak annyit tudna tenni, hogy kimegy a tüntetők közé, és ott a rendszer teljes átalakítása mellett érvel. Szerinte ez és a privatizáció az egyetlen megoldás.
Vágólapra másolva!

Rendkívüli kongresszust tartott szerdán az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete arról, hogy hol tart a kormány egészségügyi programjának teljesítésében 5 hónappal a választások előtt. A szakszervezet vezetői tavaly 26 pontos petíciót küldtek a kormánynak, amelyben az ágazat legégetőbb gondjait sorolták fel. Az egészségügyben dolgozók úgy érzik, követelésieket eddig a kormány nem teljesítette.

Az egész napos rendezvényen az ágazat különböző területein dolgozók, többek közt a szakdolgozók, a szociális munkások, a védőnők, az ápolónők, az alapellátásban dolgozók és a gyermekvédelmisek képviselői szólaltak fel. Beszámolóikban elmondták, hogy a petícióban szereplő kéréseik megoldására a kormány ugyan ígéretet tett, de szerintük ezekből az elmúlt időszakban semmit nem teljesített. A szónokok követelték, hogy a kormány szüntesse meg a közalkalmazotti és a köztisztviselői bérek közti különbséget, hogy állítsák vissza a korábbi nyugdíjkorhatárt, illetve azt is, hogy a jövőben korkedvezménnyel is lehessen nyugdíjba menni. A képviselők nehezményezték, hogy az ötvenezer forintos minimálbér bevezetésével egy kezdő orvos bruttó fizetése csupán ezer forinttal lesz magasabb egy kezdő takarítónő havi bérénél. A felszólalók hozzátették: ha a kormány nem fordítja a szükséges összeget az ágazatra, akkor a dolgozók csupán a legszükségesebb ellátásokat tudják elvégezni.

Tanácskozására az EDDSZ meghívta a pénzügyminisztert, valamint a szociális és családügyi minisztert is, akik azonban nem reagáltak a meghívásra. A szintén meginvitált Orbán Viktor miniszterelnök külföldi útja miatt levélben mentette ki magát. A kongresszuson azonban jelen volt Mikola István egészségügyi miniszter.

Mikola beszédében elmondta, hogy az egészségügyi dolgozók sztrájkja esetén sem tud semmit tenni; kimegy a sztrájkolók közé, de ott is a rendszer teljes átalakítása mellett fog érvelni. Mikola szerint ez az egyetlen lehetséges megoldás az ágazat megmentésére, ezt pedig privatizálással kell elérni, és ennek érdekében továbbra is határozott lépéseket fog tenni, mindaddig, amíg ő lesz a miniszter. A miniszter úgy véli, hogy az országgyűlés december közepén elfogadja a kórháztörvény tervezetét.

A pályaelhagyó nővérek helyzetével kapcsolatban a miniszter megjegyezte, hogy véleménye szerint a nővérek nemcsak az alacsony fizetések miatt kényszerülnek feladni hivatásukat, hanem leginkább azért, mert a munkatársak egymástól való elidegenülése megnehezíti, hogy szembenézzenek a mentális nehézségekkel. Az Egyesült Államokban a miniszter azt tapasztalta, hogy a magas fizetések ellenére az amerikai kórházak is nővérhiánnyal küzdenek, mivel az egészségügyben dolgozók nem figyelnek oda egymás lelki szükségleteire. A miniszter szerint a magyar egészségügy is hasonló cipőben jár.

Mikola kijelentette, hogy a magyar egészségügyben sohasem lesz kánaán, hiszen a világon nincsen egyetlen olyan nemzetgazdaság sem, amelyben az egészségügy ne küzdene gondokkal. Szerinte nem szabad pánikhangulatot kelteni, inkább azt kellene belátni, hogy az összes probléma egyszerre nem megoldható.

A miniszter elmondta, hogy a kormány eddig is fontos lépéseket tett az egészségügy helyzetének előremozdítása érdekében. Mikola szerint eddig az EDDSZ által benyújtott 26 pontos petíció körülbelül ötven százaléka teljesült.

Mikola István az [origo]-nak úgy nyilatkozott, hogy örömmel fogadta azt a tényt, miszerint a kormánypárti képviselők már 70 módosító indítványt adtak be a kórháztörvény tervezetéhez. A miniszter elmondta, hogy a javaslatok nem, hogy megzavarnák a tervezet elfogadtatásának folyamatát, de jelentős segítséget nyújtanak majd a jövőbeni konkrét tervek kialakításában.

[origo]