Az SZDSZ is támogatja Mádl jelöltjét

Vágólapra másolva!
Parlamenti demokráciában elképzelhetetlen, hogy az Országgyűlés fél évig "ne kapjon szót", ezért mindenképpen szükségesnek tartják, hogy a parlament tavasszal is ülésezzen - mondta az SZDSZ frakcióvezetője, aki hozzátette: támogatják az államfő új jelöltjét az adatvédemi biztos posztjára.
Vágólapra másolva!

A Szabad Demokraták Szövetsége parlamenti frakciója támogatja Péterfalvi Attila adatvédelmi ombudsmanná történő megválasztását - jelentette ki Szent-Iványi István, a képviselőcsoport vezetője. Döntésük melletti érvként elmondta: a jelölt szakmai, tudományos gyakorlata alapján megfelel a törvényben előírt követelményeknek. Az SZDSZ felelősséget érez e fontos alkotmányos intézmény jövőjéért - hangsúlyozta a frakcióvezető. A többi parlamenti párt vezetőinek nyilatkozatai alapján esély van arra, hogy hatpárti konszenzussal válasszák meg Majtényi László utódját.

Az SZDSZ nem támogatja a választási eljárásról szóló törvényhez, az alkotmányügyi bizottság által benyújtott módosító javaslatot. Az előterjesztés lényege, hogy választókerületenként egymillióról kétmillió forintra emelnék az elkölthető kampánykeretet. Szerintünk a törvény egészének részletes módosítására van szükség, mivel a jelen pillanatban a legfőbb probléma az, hogy az ellenőrzés szabályai pontatlanok, kidolgozatlanok - fűzte hozzá Szent-Iványi István. Emlékeztetett rá, hogy korábban benyújtottak egy módosító javaslatot, amely a kampány átláthatóságát biztosítaná. Javaslatuk szerint a pártoknak egy számláról kellene fizetniük valamennyi választással kapcsolatos kiadásukat, valamint minden képviselőnek egy nyilvánosan felállított számláról kellene fedeznie a költségeit.

Támogatják a terrorizmus-ellenes törvénycsomag elfogadását, miután abból várhatóan kimarad az az általuk alkotmányellenesnek vélt passzus, amely az ügyvédi titoktartásra vonatkozó korlátozásokat tartalmaz - mondta Szent-Iványi István, aki hozzátette: az SZDSZ támogatja a balkáni katonai békefenntartó műveletekhez történő magyar szerepvállalásra vonatkozó határozati javaslat elfogadását is.

Az alkotmánymódosítással kapcsolatos csütörtöki hatpárti egyeztetéssel összefüggésben leszögezte: nem célszerű a választások előtt négy hónappal ilyen nagyságban és ilyen horderejű ügyben az alkotmányt módosítani. Önmagában egyetértünk azzal, hogy az alkotmányos szabályok a NATO 5. cikkelyéből fakadó kötelezettségeknek túl merevek, módosításra szorulnak - tette hozzá a frakcióvezető.