Vágólapra másolva!
Tárgyalóasztalhoz ült a sztrájkolni készülő légiirányítók szemben álló két szakszervezete. Álláspontjuk közeledett, de a nagyobb szakszervezet még mindig nem támogatja a munkabeszüntetést.
Vágólapra másolva!

A Magyar Légiforgalmi Szolgálatok Szakszervezete (MLSZSZ) és a Légiforgalmi Irányítók Független Szakszervezete (LIFSZ) hétfőn este egyezetett az MLSZSZ által októberben hirdetett sztrájkkészültség ügyében. Míg a sztrájkkal fenyegetőző szakszervezet vezetője szerint közeledtek az álláspontok, a LIFSZ vezetője máshogy látja a megbeszélés eredményeit.

Az MLSZSZ, miután sztrájkkészültséget hirdetett, öt pontban foglalta össze a Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatósággal (LRI ) szembeni követeléseit. Ezek a béremelésre vonatkoznak, a cég átszervezésével és az újonnan alakuló cég vezetői pozícióinak betöltésével kapcsolatosak.

Metes György, az MLSZSZ elnöke szerint a két szakszervezet egyeztetésén megállapodtak arról: közösen lépnek fel azért, hogy a légiirányítók európai szervezete (Eurocontrol) által az LRI-nek utalt pénz a jogos tulajdonosához kerüljön. Metes korábban az [origo]-nak elmondta, hogy a nemzetközi szervezet, amely a dolgozók bérét fizeti az LRI-nek, többet utal át, mint amennyit a cég a dolgozók bérköltségére fordít. Metes szerint a nemzetközi szervezet által átutalt pénz legalább 40 százaléka folyik el ellenőrizetlenül, holott meghatározott, hogy milyen célokra fordíthatja a cég.

Balogh Csongor, a LIFSZ elnöke arról számolt be, hogy egyelőre nem támogatják a sztrájkkezdeményezést, hiszen ehhez szükség lenne arra is, hogy szakszervezetének közgyűlése döntsön erről. Balogh szerint szó sem volt közös fellépésről az Eurocontrol-pénzek ügyében. Egyetlen közös pontként a jövő évi bértárgyalásokat említette. Ugyan már létezik - elmondása szerint - egy keretmegállapodás a cég vezetésével, de még tárgyalni fognak a konkrét számokról. Hozzátette, a céggel kötött korábbi megállapodás alapján a légiirányítók béremelése 2-5 éven belül eléri a 75 százalékát az úgyenevezett: maastrichti béreknek (ami körülbelül megegyezik az európai bérek 75 százalékával).

Mint arról beszámoltunk, hétfőn a Fővárosi Munkaügyi Bíróság döntés nélkül megszüntette a leendő sztrájk jogosságáról kezdeményezett nem eljárást. Metes György közölte, ha a munkáltató nem hajlandó egyeztetni az érdekképviselet követeléseiről, a sztrájkbizottság a hét végéig dönt a munkabeszüntetés pontos időpontjáról. Az LRI szóvivője úgy tájékoztatott, hogy "az LRI jelen helyzetben nem tart időszerűnek további egyeztetést, de adott esetben kész folytatni a tárgyalásokat."