Az év üzletembere, 2001

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

Czakó Ferenc, a Synergon vezérigazgatója

Czakó Ferenc rendkívül súlyos helyzetben vette át a Synergon vezetését: az egyébként is nehéz helyzetben lévő cég menedzsmentjének négy tagja - köztük Gyurós Tibor elnök-vezérigazgató - tragikus repülőgép-szerencsétlenség áldozata lett. Az új vezető a rendkívüli körülmények között nemcsak a társaság működőképességét biztosította, hanem - bár a vállalat vesztesége jelentősen nőtt az első háromnegyed évben - a közeljövőben nyereségessé teszi a társaságot: várakozása szerint a második félévben már profitot termel a Synergon.

Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója (a Mol alelnöke, a MATÁV igazgatóságának tagja)

A legnagyobb hazai bank, az OTP már hosszú ideje azon kevés tőzsdei cégek egyike, amelyik egyenletesen jó teljesítményről ad számot negyedévente. A pénzintézet nem elégszik meg igen erős hazai pozícióival: tavasszal - egyedül a Magyarországon működő bankok közül - ajánlatot tett a Postabank megvásárlására, bár végül a kormány nem privatizálta a pénzintézetet. Az OTP külföldi terjeszkedése ennél sikeresebb volt: december elején megvásárolta az IRB szlovák bankot, mintegy másfélszeresére növelve lehetséges ügyfélkörét.

Demján Sándor, a TriGránit-csoport vezetője

A TriGránit-csoport vezetőjeként idén újabb nagyberuházások kivitelezéséhez kezdett hozzá Demján Sándor és csapata: számos bevásárlóközpont, hotel és irodaház felépítése után a vállalat majdnem teljesen befejezte az új Nemzeti Színház felépítését, ami körül 2003-ra megépül a Millenniumi Városközpont is; csak az új városrész kulturális építményeinek költségvetése 52 milliárd forint. Szintén a TriGránit-csoport építi a Ferihegyi repülőteret a Nyugati pályaudvarral összekötő gyorsvasutat. Demján Sándor emellett az MLSZ Hivatásos Labdarúgó Alszövetségének elnöke.

Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke

Nem sokkal jegybankelnöki kinevezése után gyökeresen megváltoztatta az MNB monetáris politikáját: a korábbi árfolyamkövető rendszert az inflációs célkövető rendszer váltotta fel. Mindez azt jelenti, hogy a jegybank hat negyedévre előre inflációs célokat rögzít, és ennek megfelelően hozza meg monetáris politikai döntéseit. Ennek - és néhány kedvező világgazdasági tendenciának - köszönhetően a pénzromlás éves üteme júliustól ismét egy számjegyű, és decemberben 7-7,5 százalékosra csökkenhet.

Straub Elek, a MATÁV Rt. elnök-vezérigazgatója

A MATÁV vezette konzorcium vásárolta meg januárban a legnagyobb macedón távközlési cég, a MakTel többségét. A terjeszkedés - a macedón polgárháború ellenére - sikeres: a MakTel eredménye jelentősen növelte az anyacég nyereségét. A távközlés liberalizációja előtt biztató jel a vállalat számára az is, hogy a Westel eredménye is sokkal jobb az előzetes elemzői várakozásoknál; a hagyományos távközlési piacok fejlődésének megtorpanását ugyanis ezek az üzletágak ellensúlyozhatják. (Az [origo]-t kiadó Axelero Rt. a MATÁV-csoport tagja - a szerk.)

Vissza az év embere szavazáshoz

Ajánlat:

Czakó Ferenc - a Synergon honlapja

Csányi Sándor - az OTP honlapja

Demján Sándor - a TriGránit oldalai

Járai Zsigmond - a Magyar Nemzeti Bank honlapja

Straub Elek - a MATÁV honlapja