Mikola szerint húzóágazat lesz az egészségügy

Vágólapra másolva!
Nagy változtatásokat vár az egészségügyben a miniszter a kedden elfogadott törvénymódosítások után. Mikola István szerint az ágazat néhány éven belül a mostani autópálya- és lakásépítésekhez hasonló húzóágazattá válhat.
Vágólapra másolva!

Nagy örömmel üdvözölte Mikola István egészségügyi miniszter a parlament által kedden elfogadott egészségügyi törvénymódosításokat. A miniszter kiemelte, hogy nem kórháztörvényről van szó, mint sokan emlegetik, hanem az egészségügyi intézmények átalakulásáról szóló törvényről. A miniszter szerint a törvény megteremti az ágazat konszolidációjának alapjait, és egyúttal át is alakítja azt.

Mikola István közölte, hogy a törvény végrehajtásának szabályozását még meg kell alkotni, ehhez négy kormány- és öt minisztériumi szintű rendeletet kell meghozni. Elmondta, hogy örömmel figyelte a törvénytervezet kiváltotta széles társadalmi vitákat, amelyek azt bizonyították, hogy sokan figyelemmel kísérik az egészségügy sorsát, és a vitával hozzájárultak a törvény végleges változatának kialakulásához.

A miniszter szerint 2003-ra teljesen új fejezet nyílik az egészségügy történetében, az elkövetkezendő változások mértékét az autópálya- és a lakásépítéseknél tapasztalható fellendüléshez hasonlította. Szerinte az egészségügy szervezete 2003-ra gazdasági dinamizáló ágazattá válik.

Az egészségügyi tárca vezetője ezenkívül beszámolt arról, hogy országos koraszülöttmentő hálózatot hoznak létre, amelynek keretében kilenc régióban állítanak fel modern eszközökkel ellátott koraszülött-központot. Emellett az eddig is működő koraszülött-mentéssel foglalkozó szervezeteket is országos hálózatban fogják össze. A szervezet létrehozói azt remélik, hogy így évente 150 koraszülött csecsemő életét menthetik meg, illetve szintén évente 250 gyermek kerülheti el, hogy koraszülöttségből fakadóan mozgássérülten élje le az életét. A szervezet fenntartására évi 350 millió forintot szánnak.

Jelentős összegeket irányoznak elő a hadkötelezettek egészségügyi szűrésére is, amelyet a honvédségi tárca büdzséjéből fedeznek majd. Ezt a pénzt a háziorvosok kapják majd minden hadkötelezett korú állampolgáron elvégzett alapvizsgálatok után. Erre a hadkötelesek a statisztikák alapján egyre romló egészségügyi állapota miatt van szükség. Az illetékesek ugyanis úgy vélik, hogy sok sorozáson alkalmatlannak ítélt fiatalember felmentési oka megkérdőjelezhető. A vizsgálatok eredményeit a helyileg illetékes jegyzők továbbítják majd a hadkötelezettek egyéb adataival együtt a sorozóbizottságokhoz.

Mikola István miniszter beszámolt arról is, hogy 2002-ben a Széchenyi-terv keretein belül milyen célokra adnak majd támogatásokat. Ebből támogatják többek között a háziorvosi rendelők privatizációját, valamint a patikusokat, hogy vállalkozásaiknak legalább ötven százalékban tulajdonosai lehessenek. Komoly támogatást szánnak a minőségi gyógyturizmus fejlesztésére is.

A sajtótájékoztató végén az Országos Egészségpénztár vezetője, Oberfrank Ferenc ismertette a támogatásokból megmaradt pénzek elosztását. A háziorvosi rendelők magánosításának támogatására szánt pénzekből 260 millió forint maradt meg, melyet teljesítményarányosan osztanak fel. A fekvőbeteg-kasszában maradt 3 milliárd forintot is teljesítményarányosan osztják fel a kórházak között, amelyek havi bevételük egyötödét kapják így meg. Az [origo] kérdésére a miniszter közölte, a traumatológusoknak ígért 378 millió forintos támogatást szerdán átutalták, mivel elhárult az ezt késleltető technikai akadály.

Korábban: