Végéhez közeledik az Energol-nyomozás

Vágólapra másolva!
A rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága rövidesen befejezi a nyomozást az eddigi legkiterjedtebb olajügyben, amelynek főszereplői az Energol Rt. és a hozzá kötődő vállalkozások. Az 1997 nyarán több szálon indult monstre eljárásnak jelenleg 27 gyanúsítottja van - időközben volt, akit meggyilkoltak. A csoport által az adóbefizetések elmulasztásával okozott kár megközelíti a nyolcmilliárd forintot. Az eljárás során gyakorlatilag semmit nem sikerült lefoglalni a feltételezett tettesektől.
Vágólapra másolva!

Feltehetően az egyik legkiterjedtebb, legköltségesebb és leghosszabb nyomozásaként vonul a kriminalisztika történetébe az illegális olajkereskedelem révén elhíresült Energol Rt. vezetői és további cégek vezetői, beszállítói ellen 1997 nyarán indított s rövidesen a befejezésre váró rendőrségi eljárás. Az eltelt négy és fél év során többször is cserélődött a nyomozásban részt vevő rendőrök személye, a nyomozást indító Központi Bűnüldözési Igazgatóság is átalakult Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósággá. Az nyomozás a politikai felhangoktól sem volt mentes, főként, hogy az elsők között tartóztatták le Cs. Józsefet, az MSZMP egykori munkatársát, aki korábban a BM-nél vezető beosztásban dolgozott, majd az ügy gyanúsítottja lett T. Béla, aki a Fidesz 1994-es kampányának aktív szervezőjeként tevékenykedett.

Papp Csaba alezredes, a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatság osztályvezetője lapunknak elmondta: terveik szerint jövő év első negyedében pont kerülhet a nyomozás végére. Jelenleg 27 gyanúsítottja van az ügynek. Volt olyan, akit időközben meggyilkoltak (D. Ferenc, alias Cinóber - A Szerk.) és arra is akadt példa, hogy menet közben szüntették meg egyes személyek ellen a nyomozást. Többen hónapokat, sőt egy évnél is hosszabb időt töltöttek előzetes letartóztatásban, ám mostanra valamennyien szabadlábon védekezhetnek. Ez alól F. Attila kivétel, aki néhány hete egy másik olajügy miatt került rács mögé.
Az alezredes megítélése szerint a nyomozás során bizonyítékokkal sikerült alátámasztani, hogy az Energol Rt. és több hasonló profilú cég a jövedéki engedély birtokában 1996-97-ben összesen közel 100 millió liter gázolajat hozott forgalomba, amely más olajipari termékként vámoltatva érkezett az országba, így nem fizették be a járulékos adókat. Ezzel csaknem nyolcmilliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek.

A részvénytársaság és a hozzá kötődő cégek rendkívül bonyolult számlázási módszert alkalmaztak a különböző címen beérkezett szállítmányok legalizálására. Fiktív cégek sokasága, ügyvezető strómanok, hamis számlák kibocsátásra szakosodott vállalkozások segítették leplezni a milliárdos adócsalást. Nem véletlen - bár 1999-ben már egyszer lezárták a nyomozást - az ügyészség az iratok több hónapig tartó tanulmányozása után pótnyomozásra adta vissza az ügyet.

Ennek befejeztéhez közeledve a keletkezett nyomozati iratok egy példányának súlya immár eléri a 300 kilogrammot, a dossziék egymás mellé állítva a polcokon nyolcméternyi helyet foglalnak el. A nyomozás költségei a kirendelt szakértők honoráriumával együtt tízmilliókban mérhető.
Kérdésünkre az osztályvezető elismerte: a kimért üzemanyagért befolyt több milliárd forint útját nem lehetett pontosan követni. A gyanúsítottak nevén nem volt olyan ingatlan, amelyet lefoglalhattak volna. Így az okozott kár megtérülésére vajmi kevés a remény.