Az MSZP a magyar-román megállapodás felfüggesztését javasolja

Vágólapra másolva!
A kedvezménytörvény kapcsán létrejött magyar-román egyetértési nyilatkozat felfüggesztését javasolja az MSZP - derült ki a párt Tények és hazugságok című sajtótájékoztatóján pénteken.
Vágólapra másolva!

Juhász Ferenc alelnök közölte: Pokorni Zoltán Fidesz-elnök és a kormány hazudik; Orbán Viktor a magyar-román egyetértési nyilatkozat aláírásával elárulta a határon túli magyarok sokaságát. Az ellenzéki politikus felhívta a figyelmet arra, hogy három államtitkár és a kormányfő nyilatkozatai között ellentmondás van.

Megjegyezte, a miniszterelnök és a kormány félrevezette a határon túli magyarokat, akiknek azt ígérte, hogy a magyar munkaerőpiaci helyzet vizsgálata nélkül három hónapig lényegében korlátozás nélkül teljes körű társadalombiztosítás mellett munkát vállalhatnak. "Melegedést biztosító tüzet, lehetőséget és esélyt ígértünk, ez az egyetértési nyilatkozat azonban csak tűzijáték" - fogalmazott az MSZP-alelnök. Hozzátette: nincs tűz, nincs lehetőség, ellenben van számos konfliktus, amivel nemcsak a kint élőknek, hanem a magyar állampolgároknak is szembe kell nézniük.

Juhász Ferenc emlékeztetett: Orbán Viktor azt is megígérte a román kormánynak, hogy a kedvezmény minden román állampolgárnak jár. Szerinte a kormányfő megtévesztette a magyar közvéleményt is, amikor azt állította: megfelelő eszközökkel rendelkezik az ország a külföldiek magyarországi munkavállalásának korlátozására. "Ezt a három ígéretet egyszerre, egy időben nem lehet teljesíteni" - állította Juhász Ferenc.

Mint mondta, "a Kész átverés show" továbbra is folytatódik. "Nemcsak a magyar közvéleményt kell majd megtéveszteni, hanem a nemzetközi közvélemény előtt kell számot adni arról, hogy a magyar kormány mit ígért és mit adott" - jegyezte meg a szocialista politikus. Hozzátette: egy ilyen döntés, illetve az azt követő magyarázkodás csak egy vesztes kormány sajátja.

Kiss Péter MSZP-s országgyűlési képviselő, volt munkaügyi miniszter az egyezmény aláírása előtti hatásvizsgálatokat és a pártokkal, valamint a szakszervezetekkel történő egyeztetéseket hiányolta. Felhívta a figyelmet: hiába jobbak a munkanélküliségi mutatók Magyarországon, mint az Európai Unióban, a foglalkoztatás szintje továbbra is az EU-átlag alatt van. Megjegyezte, hogy a foglalkoztatás növekedése is lassú, sőt az utóbbi időben meg is állt.

Közölte: változatlanul magas a munkanélküliség. Mint mondta, az Orbán-kormánynak is csak az ellátások szigorításával, megvonásával sikerült a munkanélküliséget, statisztikailag, még jobban visszaszorítani.

Jelezte, hogy a keleti országrészben, a határ mentén az országos átlagnál nagyobb a munkanélküliség, az ottani régiókban kevesebben adóznak. Kiss Péter úgy vélte: sok munkával el lehet hárítani a magyar-román egyetértési megállapodás aláírásával keletkezett károkat.

A sajtótájékoztatón Juhász Ferenc a napilapokban megjelent, úgynevezett Országgyűlési Beszámoló legfrissebb, lakásépítéssel kapcsolatos adataival összefüggésben kijelentette: lakásépítési engedélybe még egyetlen család sem tudott beköltözni. A Központi Statisztikai Hivatal adatait ismertetve jelezte, hogy míg 1996-ban és 1997-ben évente körülbelül 28 ezer lakást építettek, addig 1999-ben és 2000-ben körülbelül 20 ezer körül alakult ez a szám.