Panaszt emelt a lelkész a dobozi vörös csillag miatt

Vágólapra másolva!
Nem fogadja el a helyi lelkész azt a határozatot, amely szerint megtagadják a nyomozást a dobozi polgármester ellen. A lelkész azt kifogásolta, hogy a település szovjet emlékművén egy vörös csillag van. Az emlékműre február végén horogkeresztet festettek, emiatt viszont az orosz külügyminisztériumban fejezték ki nyilatkozatban aggodalmukat.
Vágólapra másolva!

Panaszt nyújtott be a dobozi református lelkész a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság vizsgálati osztályának két héttel ezelőtt kelt határozata ellen, amelyben megtagadták a nyomozást önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt. Balogh Lajos Barna lelkész még tavaly novemberben tett feljelentést a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatalnál a település polgármestere és jegyzője ellen, mert a helyi szovjet emlékművön önkényuralmi jelvény, vörös csillag van.

A lelkész levéltári kutatásaira hivatkozott, szerinte az emlékművet - szemben a dobozi polgármester állításával - nem 1944-ben, hanem 1958-ban emelték, s így kizárt, hogy alatta a II. világháborúban elesett orosz katonák holttestei nyugodnának. A nyomozó hivataltól a feljelentés időközben a Békés Megyei Rendőr-főkapitánysághoz került. Balogh Lajos Barna elmondta, hogy a levéltári dokumentumok mellett tanúk is igazolni tudják, hogy az emlékművet 1958-ban emelték, ezért nem fogadta el a nyomozást megtagadó határozatot, hanem a napokban panasszal élt a Békés Megyei Főügyészségen.

A rendőr-főkapitányság sajtóreferense elmondta, hogy a békéscsabai rendőrkapitányság bűnügyi osztálya továbbra is nyomozást folytat a dobozi emlékművet érintő másik ügyben, az emlékműre ugyanis február 18-án ismeretlen tettes vagy tettesek horogkeresztet és Dávid-csillagot festettek. Az orosz külügyminisztérium sajtóközleményében aggodalmát fejezte ki az obeliszk horogkeresztes meggyalázása miatt. A külügyi közlemény szerint a hasonló jelenségek "károkat okoznak az egymás kölcsönös tiszteletén alapuló és építő jellegű orosz-magyar kapcsolatok fejlődésének". Az eset "nem elszigetelt epizód" - áll a moszkvai közleményben: az elmúlt években Magyarországon "nemegyszer megtörtént, hogy meggyalázták a szovjet hadisírokat". A közlemény szerint a budapesti Terror Háza múzeumban kiállított tárgyak egy része hamisan állítja be a Szovjetunió szerepét Magyarország háború utáni történetében.

Korábban:

Moszkvának nem tetszik a Terror Háza