2001-ben romlott a romák helyzete

Vágólapra másolva!
Kisebbségi jogi szempontból nem mondható sikeres évnek 2001 - derül ki a nemzeti és etnikai kisebbségek országgyűlési biztosának éves jelentéséből. Az ombudsman kudarcnak tartja, hogy elmaradt a kisebbségvédelmi törvény módosítása és az antidiszkriminációs törvény megalkotása. A jelentés szerint az országban továbbra is a romák helyzete a legaggasztóbb, az iskolákban sokszor megkülönböztetik őket. A kisebbségi szervezeteket továbbra sem vonják be a törvényelőkészítésbe - áll a jelentésben.
Vágólapra másolva!

Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman éves jelentésében arról ír, hogy bizonyos, régóta húzódó ügyekben 2001-ben sem sikerült előrelépést elérni. Ezek közé sorolja a továbbra is megoldatlan parlamenti képviseletet, amelyet - mint fogalmazott - "már szinte nem is érdemes megemlíteni".

A törvényhozás tekintetében az egyik legnagyobb kudarcnak azt tartja, hogy elmaradt a kisebbségi törvény módosítása, és "helybenjárást" tapasztal az antidiszkriminációs törvény ügyében. "Ami az előbbit illeti, különösen aggasztónak tartjuk, hogy a kisebbségi önkormányzatok választására vonatkozó rendelkezések továbbra is változatlanok" - olvasható az összefoglalóban, amely szerint "komolyan kell tartani attól, hogy a 2002-ben sorra kerülő önkormányzati választások alkalmával a korábban tapasztaltnál lényegesen súlyosabb visszaélésekre kerülhet sor".

Kaltenbach szerint megengedhetetlen, hogy "politikai vagy gazdasági érdekek által vezérelve" bárki választási ciklusonként váltogassa identitását, mivel ez "egyértelműen a joggal való visszaélés és a speciális kisebbségi jogok lejáratása". "Megoldást kell találni arra, hogy az adott kisebbséggel azonosságot érző választópolgárok szavazzanak a jelöltekre" - írja.

A jelentés összefoglalója szerint az oktatási és egyéb diszkrimináció és előítéletesség legelső számú kárvallottjai továbbra is a romák, a helyzet pedig nem javult, hanem rosszabbodott e téren: "A cigány gyermekek oktatási hátrányai és az ezzel összefüggő diszkriminációs esetek száma nem csökkent az elmúlt időszakban. Ezek negatív hatással vannak a cigány gyermekek tanulási eredményeire, sőt akár teljes iskolai kudarchoz is vezethetnek".

A jelentés szerint továbbra sem vonják be megfelelően a kisebbségi szervezeteket a törvény-előkészítésbe, annak ellenére, hogy az igazságügyi tárca vezetője megígérte a kisebbségi ombudsmannak: az országos önkormányzatok véleményét valamennyi kisebbségjogi szempontból releváns jogszabály tárgyában beszerzik.

Az ombudsman szorgalmazza az egyenlő bánásmódról szóló törvény megalkotását. Kaltenbach Jenő elképzelései szerint ez a jogszabály az Európai Unió iránymutatását is figyelembe véve, meghatározná az antidiszkriminációs jog kulcsfogalmait.