Tiltólistán a vizsla, a puli és a tacskó

Vágólapra másolva!
A legtöbb fővárosi kerületi önkormányzat rendeletben szabályozza a kutyatartást. A jogszabályok összehasonlításából kiderül, hogy Óbudán még a magyar vizsla is veszélyes kutyának számít, csak pórázon és szájkosárral lehet sétáltatni. Zuglóban a pulit és a pumit kötelezik szájkosár viselésére. A világ egyik legveszélyesebb fajtájú kutyája, a bandog azonban ezekben a városrészekben nem került fel a tiltólistára.
Vágólapra másolva!

Az újpesti rendelet szerint szinte miden kutyát csak pórázon és szájkosárral lehet közterületre vinni. Igaz, a rendelet a kisméretű szobakutyákkal kivételt tesz: náluk elengedik a szájkosarat, de csak az 5 kilónál könnyebb és 35 centinél alacsonyabb ebek kaphatnak felmentést. Így a rendeletet szó szerint értelmezve még a tacskókat is szájkosárral kellene sétáltatni. (A tacskó ideális súlya ugyanis 9 kiló.)A bandog

Óbudán a rendelet tételesen felsorolja a veszélyesnek tartott fajtákat. Ezek szerint még a magyar vizslát és a mindössze 8 kilós francia bulldogot is csak szájkosárban lehet kivinni. A jogszabály készítői itt is - ahogyan szinte minden olyan más rendeletben is, ahol tételesen felsorolják a veszélyes, szájkosár viselésére kötelezett fajtákat - kifelejtették a szakértők szerint a világ talán legkeményebb és agresszivitásra leginkább hajlamos kutyáját, a bandogot megemlíteni. A bandog a pitbull terrier, a rottweiler, a rhodésiai ridgeback, a nápolyi mastiff és az argentin dog keresztezéséből kitenyésztett fajta.

A puliZuglóban is felsorolják a veszélyes ebeket: itt a puli és a pumi is felkerült a listára. Az I. kerületben rövidre sikerült a tiltólista, itt ugyanis a ritkább, de veszélyesnek számító kanári-szigeteki kutya (perra presa), a cane corso, az amerikai bulldog és a bullterrier, a bandog és a tosa inu sem szerepel a felsorolásban. A II. kerületi lista ugyan már sokkal bővebb, de ez sem említi például a bandogot vagy a japán harcikutyát, a tosa inut.

A XV. kerületi rendelet egyáltalán nem foglalkozik a szájkosárral, csak a kutyák tartásának körülményeivel. A terézvárosi és az erzsébetvárosi rendeletek nem sorolnak fel veszélyesnek tartott fajtákat, a gazdának kell eldönteni, agresszív-e kutyája és hogy kell-e rá szájkosár.

A rendeletekkel kapcsolatos információk az önkormányzatok hivatalos honlapjairól, az I. és II. kerülti adatok az Új Kutyaújság májusi összeállításából származnak.

Komáromi Gergely

Ajánlat: