Felfüggesztett börtön a sikkasztó plébánosnak

Vágólapra másolva!
Másodfokon 1 év 8 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a bíróság a sikkasztó békéscsabai plébánost, Guliga Györgyöt. A Békés Megyei Bíróság keddi ítéletében enyhítő körülményként értékelte, hogy a papot nemes célok vezérelték, amikor az egyház pénzét és a felvett kölcsönöket egyházi iskolára és idősek otthonára akarta fordítani. Az első fokon eljáró bíróság hároméves börtönbüntetést rótt ki a férfira.
Vágólapra másolva!

A Békés Megyei Bíróság másodfokon egy év nyolc hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte azt a plébánost, aki sikkasztást követett el annak érdekében, hogy ingatlant vásároljon és működtessen egy egyházi iskolát. A másodfokú ítélet enyhítette az elsőfokút, mivel akkor hároméves börtönbüntetést róttak ki a férfira. A másodfokú ítélet - az első fokúval szemben - azt állapította meg, hogy mivel a felvett kölcsönöknél nem határoztak meg visszafizetési határidőt, ezeket nem lehet lejártnak tekinteni, így az ezeket kölcsönadó személyeket nem érte kár.

A bíróság a büntetés kiszabásánál figyelembe vette azt az enyhítő körülményt, hogy a plébános nemes célok elérése érdekében cselekedett.

A plébános még 1993-ban elhatározta, hogy katolikus általános iskolát indít, öregek otthonát működtet, mindezt egy olajsajtoló üzem jövedelméből. A tervek megvalósításához kölcsönszerződéssel jelentős összegeket vett fel az egyházközség tagjaitól. Azt vállalta, hogy három hónapon belül 38 százalékos kamatot fizetnek, de a határidőkről nem esett szó a szerződésekben. A hitelek fedezetéül az egyházközség 22 milliós ingatlanvagyonát jelölte meg, ám erre nem volt joga, hiszen az egyházi törvények értelmében erre csak Gyulay Endre szeged-csanádi megyés püspök jogosult. Kezdetben az atya a pénzüket visszakérőket kifizette, de 35 millió forinttal adós maradt. 1996-ban 25 millió forintot vett fel a Polgári Banktól, de erről semmiféle bevételi bizonylatot nem állítottak ki a plébánián.

A plébános szerint a kölcsönökre azért volt szükség, mert a váci püspökség 10 milliós hiteléből beindított olajsajtoló üzem akkor még nem termelt nyereséget. Az 1994-ben visszakapott iskolaépületben az általános iskola beindításához viszont nagyon sok pénz kellett. A magánkölcsönökből felvett pénzből vezették be például a gázt és tették tanításra alkalmassá a lerobbant épületet. Az iskola, a megnyitott idősek otthona és az üzem 50 milliót vitt el a begyűjtött pénzből, a maradék tízmilliót pedig karitatív tevékenységre költötték. Guliga György a tárgyalásokon azzal védekezett, hogy ő csak a hívek javát akarta.

Korábban: