Fidesz-párti volt a köztévé a kampányban

Vágólapra másolva!
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája (ODIHR) kiadta az idei magyar parlamenti választások megfigyelésének végső értékelését. Mivel ez a parlament fogja valószínűleg végigkísérni az ország EU-csatlakozását, ennek a választásnak kiemelt jelentősége volt - szögezi le a dokumentum.
Vágólapra másolva!

A választások teljes összhangban zajlottak a demokratikus nemzetközi normákkal és szabványokkal. Viszont aggodalomra ad okot, de legalábbis újragondolásra ajánl több körülményt az iroda, éppen a demokratikus értékek megőrzése érdekében. Elsőként kiemeli, hogy az ellenzék jóváhagyása nélkül állították fel az OVB-t, a témát taglaló fejezetben ezt törvényesnek, ám a szokásjoggal ellentétesnek nevezi a jelentés. Káros, hogy az OVB hatáskör hiányában nem tud a helyi választási bizottsági döntésekre az egyöntetűség érdekében - például normatívák vagy utasítások formájában - hatni.

Súlyosan sértette meg a közszolgálati tévé az elfogulatlanság követelményét, amikor egyértelműen a Fideszt és a kormányt támogatta, vitatható volt a BM részvételre buzdító kampányának objektivitása, valamint a kormány és a vezető kormánypárt hirdetéseinek hasonlósága. Hiányos a kampányfinanszírozás szabályozása, erőtlen a fellebbezési mechanizmus. Megemlíti a jelentés, hogy a roma lakosság a politikai életben is marginalizált helyzetben található.

Az alapos és részletes dokumentum ajánlásokkal zárul, melyek közül az első az OVB és a helyi bizottságok közötti hierarchiát javasolja erősíteni. A második fordulóbeli visszalépésekre be kellene vezetni egy határidőt. Módosítani kellene a választási eljárásról és a médiáról szóló törvényeket, többek között az OVB és az ORTT közötti hatáskörök tisztázása érdekében.

Részletes indítványokat tesz a jelentés a demokratikus vonások erősítésére a választás lebonyolításával és az OVB-vel kapcsolatban, például a testület megszavazásának 2/3-os törvénnyé emelésére, függetlenségének növelésére, panaszkivizsgálási jogának növelésére, a nem büntetőjogi szankcionálás hatáskörének bevezetésére.

A kampánnyal és a média szerepével kapcsolatban különösen sok javaslattal él a jelentés: így ajánlja például a kampányidőszak és a finanszírozás sokkal pontosabb meghatározását, szabályozását. Javasolja az előzetes kampányköltési beszámoló közzétételét és a költségtúllépés büntethetőségét. A kormánynak nem lenne szabad a kampányban semmilyen hirdetést közzétennie, és sokkal keményebben kellene megbüntetni bármilyen közmédium tendenciózus elhajlását. A médium felügyelőbizottságának tagjait személyre szólóan kellene felelősségre vonni - javasolja az EBESZ irodájának jelentése.