Lassítaná a parlamenti munkát az ellenzék

Vágólapra másolva!
Nem fogja megszavazni a Fidesz és az MDF frakciója az Országgyűlés jövő heti ülésének napirendjét. Az ellenzék azért készül erre, mert nem tudtak megegyezni a kormánypártokkal a költségvetés megvitatásának technikai részleteiről. A napirend megszavazása nélkül a parlament nem dolgozhat.
Vágólapra másolva!

Deutsch Tamás, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a házbizottság csütörtöki ülését követően tartott sajtótájékoztatóján közölte, hogy az ellenzéki frakciók nem szavazzák meg a parlament jövő heti ülésének napirendjét. Minderre azért kerülhet sor, mert Deutsch szerint a házbizottság ülésén elutasították az ellenzék három fontos javaslatát.

A kormánypárti frakciók nem fogadták el azt a javaslatot, hogy jövő héten, a költségvetési törvény módosítását ne időkeretben tárgyalják. Az MSZP és az SZDSZ ugyanis ahhoz ragaszkodott, hogy a költségvetési törvény módosítását - az eddigi gyakorlatnak megfelelően - időkeretben tárgyalja az Országgyűlés. Ezért Szili Katalin jelezte, hogy a jövő heti plenáris ülés napirendjére a házelnök tesz javaslatot, miután nem született kompromisszumos megállapodás.

A kormánypártok mindenképpen ragaszkodtak ahhoz, hogy hatórás időkeretben tárgyalja az indítványt a Országgyűlés. Deutsch Tamás szerint ez elfogadhatatlan, és az is, hogy - szakítva az elmúlt 12 év gyakorlatával - nem a konszenzust keresve dönt a Ház arról, hogy kiket delegáljanak az Európa Tanács parlamenti közgyűlésébe.

Ugyancsak nem sikerült elfogadtatnia az ellenzéknek azt a javaslatot, hogy a gázszolgáltatásról szóló törvénymódosítás vitája jövő héten kezdődjön meg a parlamentben. Az önálló képviselői indítványként benyújtott javaslat azt garantálná, hogy a következő években soha ne lehessen nagyobb a gáz árának emelése, mint az adott évi infláció mértékének fele.

A másik leszavazott ellenzéki előterjesztés szerint a választási eljárásról szóló törvény módosításával azt szeretnék elérni, hogy ne a választást követő 90. napon, hanem csak az azt követő egy év elteltével semmisítsék meg a parlamenti vagy önkormányzati választásokon leadott szavazólapokat.

Egyetértettek viszont a pártok a testület ülésén arról, hogy június 18-tól július 16-ig tartson az Országgyűlés nyári rendkívüli ülésszaka.